Programul teatrelor din Bucureşti în perioada 16 - 22 noiembrie

Teatrul Naţional Bucureşti, Sala Mică: luni, 16 noiembrie, ora 19.00 - "Lazăr sau Vremea dintre valuri", de Mihail Gavril, regia Ştefan Ruxandra; miercuri, 18 noiembrie, ora 20.00 - "Hotel Europa", după Goran Stefanovski, regia Andrei Raicu; joi, 19 noiembrie, ora 20.00 - "Hotel Europa", după Goran Stefanovski, regia Andrei Raicu;

Sala Media: luni, 16 noiembrie, ora 19.00 - "Plicul", de Liviu Rebreanu, regia Mircea Anca; duminică, 22 noiembrie, ora 11.00 - Teatrul Naţional pentru copii.

Sala Studio: luni, 16 noiembrie, ora 20.00 - "Străini în noapte", de Eric Assous, regia Radu Beligan; miercuri, 18 noiembrie, ora 20.00 - "Dineu cu proşti", de Francis Veber, regia Ion Caramitru; joi, 19 noiembrie, ora 20.00 - "Scrisoarea", după "O scrisoare pierdută" de I.L. Caragiale, regia Horaţiu Mălăele; vineri, 20 noiembrie, ora 19.30 - "Dumnezeu se îmbracă de la second-hand", de Iulian Margu, regia Ion Caramitru; sâmbătă, 21 noiembrie, ora 19.30 - "Sinucigaşul", de Nikolai Erdman, regia Felix Alexa; duminică, 22 noiembrie, ora 19.30 - "Bârfe, zvonuri şi minciuni", de Neil Simon, regia Ion Caramitru;

Sala Pictura: marţi, 17 noiembrie, ora 19.30 - "Micul infern", de Mircea Ştefănescu, regia Mircea Cornişteanu; miercuri, 18 noiembrie, ora 20.00 - "Omul care a văzut moartea", de Victor Eftimiu, regia Dan Tudor; joi, 19 noiembrie, ora 20.00 - "Omul care a văzut moartea", de Victor Eftimiu, regia Dan Tudor; vineri, 20 noiembrie, ora 20.00 - "Allegro, ma non troppo", de Ion Minulescu, regia Răzvan Popa; sâmbătă, 21 noiembrie, ora 19.30 - "Micul infern", de Mircea Ştefănescu, regia Mircea Cornişteanu; duminică, 22 niembrie, ora 20.00 - "Cinci femei de tranziţie", de Rodica Popescu Bitănescu, regia Rodica Popescu Bitănescu;

Sala Atelier: vineri, 20 noiembrie, ora 20.00 - "Cinci femei de tranziţie", de Rodica Popescu Bitănescu, regia Rodica Popescu Bitănescu; sâmbătă, 21 noiembrie, ora 20.00 - "20 de ani în Siberia", după Aniţa Nandriş-Cudla, regia Sorin Misirianţu; duminică, 22 noiembrie, ora 20.00 - "Fata din curcubeu", de Lia Bugnar, regia Lia Bugnar.

Teatrul Odeon, Sala Majestic: joi, 19 noiembrie, ora 19.00 - "Un Tango Mas", direcţia de scenă Alexandru Dabija, un spectacol de Răzvan Mazilu; vineri, 20 noiembrie, ora 19.00 - "Nopţi albe de acordeon"; sâmbătă, 21 noiembrie, ora 19.00 - "Nopţi albe de acordeon"; duminică, 22 noiembrie, ora 19.00 - "Family Affairs", de Rosa Liksom, un spectacol de Radu Afrim;

Sala Studio: miercuri, 18 noiembrie, ora 19.30 - "De vânzare/ For Sale", un spectacol de Gianina Cărbunariu; joi, 19 noiembrie, ora 19.30 - "George Enescu. Muzica dincolo de timp"; vineri, 20 noiembrie, ora 19.00 - "Clasic e fantastic - Copilăria lui Chopin", regia Monica Ciută; sâmbătă, 21 noiembrie, ora 19.00 - "Seară de poezie şi jazz"; duminică, 22 noiembrie, ora 19.30 - "Eu. O casă de păpuşi", de Henrik Ibsen, regia Carmen Lidia Vidu.

Teatrul Bulandra, Sala Toma Caragiu: marţi, 17 noiembrie, ora 18.30 - "Crimă şi pedeapsă", de F.M. Dostoievski, regia Yuri Kordonsky; miercuri, 18 noiembrie, ora 18.30 - "Crimă şi pedeapsă", de F.M. Dostoievski, regia Yuri Kordonsky; vineri, 20 noiembrie, ora 19.00 - "Marmura", de Iosif Brodski, regia Yuri Kordonsky; sâmbătă, 21 noiembrie, ora 18.00 - "Coada", de Israel Horovitz, regia Iarina Demian; duminică, 22 noiembrie, ora 18.00 - "Coada", de Israel Horovitz, regia Iarina Demian;

Sala Liviu Ciulei: joi, 20 noiembrie, ora 20.00 - "Arlechino moare?", de Nikolai Evreinov, un spectacol laborator condus de Antoaneta Cojocaru; sâmbătă, 21 noiembrie, ora 19.00 - "Car(o)usel", de Ferenc Molnar, regia Andrei Şerban; duminică, 22 noiembrie, ora 19.00 - "Car(o)usel", de Ferenc Molnar, regia Andrei Şerban.

Teatrul Nottara; Sala George Constantin: luni, 16 noiembrie, ora 19.30 - "Priveşte înapoi cu mânie", de John Osborne; miercuri, 18 noiembrie, ora 19.30 - "Poker Face", de Petr Kolecko, regia Adela Biţică; joi, 19 noiembrie, ora 19.30 - "Trei nopţi cu Madox", de Matei Vişniec, regia Mihai Lungeanu; vineri, 20 noiembrie, ora 19.30 - "Trei nopţi cu Madox", de Matei Vişniec, regia Mihai Lungeanu; sâmbătă, 21 noiembrie, ora 19.30 - "Panică", de Mika Myllyaho, regia Theodor-Cristian Popescu;

Horia Lovinescu: vineri, 20 noiembrie, ora 19.00 - "Mobilă şi durere", de Teodor Mazilu, regia Alice Barb; sâmbătă, 21 noiembrie, ora 19.00 - "Vacanţă în Guadelupa", de Pierre Sauvil şi Eric Assous, regia Diana Lupescu; duminică, 22 noiembrie, ora 11.00 - "Fazanul", de Georges Feydeau, regia Alexandru Mâzgăreanu; duminică, 22 noiembrie, ora 19.00 - "Comedie de modă veche", de Alexei Arbuzov, regia Vasile Toma.

Teatrul de Comedie, Sala Radu Beligan: marţi, 17 noiembrie, ora 19.00 - "backstage MEN 5"; miercuri, 18 noiembrie, ora 19.00 - "O scrisoare pierdută", de I.L. Caragiale, regia Alexandru Dabija; joi, 19 noiembrie, ora 19.00 - "Bani din cer", de Ray Cooney, regia Horaţiu Mălăele; vineri, 20 noiembrie, ora 19.00 - "În plină glorie!", de Peter Quilter, regia Răzvan Mazilu; sâmbătă, 21 noiembrie, ora 19.00 - "Elling", dramatizare de Axel Hellstenius, în colaborare cu Petter Naess, după romanul "Fraţi de sânge", de Ingvar Ambjornsen, regia Vlad Massaci; duminică, 22 noiembrie, ora 19.00 - "Revizorul", de N.V. Gogol, regia Horaţiu Mălăele;

Sala Studio: vineri, 20 noiembrie, ora 19.30 - "La vita e bella", de Radu F. Alexandru, regia Vlad Cristache;

Sala Nouă: luni, 16 noiembrie, ora 17.00 - "Frumoasa din pădurea adormită sau povestea unei treziri"; sâmbătă, 21 noiembrie, ora 19.00 - "Cum am învăţat să conduc", de Paula Vogel, regia Eugen Gyemant; duminică, 22 noiembrie, ora 11.00 - "Frumoasa din pădurea adormită sau povestea unei treziri"; duminică, 22 noiembrie, ora 19.00 - "Factorul uman", de Thierry Janssen, regia Alexandru Mâzgăreanu.

Teatrul Mic: sâmbătă, 21 noiembrie, ora 20.00 - "Un minut de dans sau UF!!!", un spectacol de Gigi Căciuleanu; duminică, 22 noiembrie, ora 20.00 - "Un minut de dans sau UF!!!", un spectacol de Gigi Căciuleanu.

Teatrul Foarte Mic: sâmbătă, 21 noiembrie, ora 19.00 - "Vania şi Sonia şi Maşa şi Spike", de Christopher Durang, regia Horia Suru; duminică, 22 noiembrie, ora 19.00 - "O viaţă în teatru", de David Mamet, regia Ovidiu Niculescu.

Teatrul Evreiesc de Stat (se joacă la Teatrul Mic): miercuri, 18 noiembrie, ora 19.00 - "Motke Hoţul", regia Andrei Munteanu.

Godot Cafe-Teatru: marţi, 17 noiembrie, ora 20.00 - "Te iubesc! Te iubesc?", după Dumitru Solomon, regia Chris Simion; miercuri, 18 noiembrie, ora 20.00 - "MotherFucker with the Hat", de Stephen Adly Guirgis, regia Adriana Zaharia; joi, 19 noiembrie, ora 19.00 - "Romantic Fools", de Rich Orloff, regia Toma Dănilă; joi, 19 noiembrie, ora 21.30 - "Ce ne spunem când nu ne vorbim", de Chris Simion, regia Chris Simion; vineri, 20 noiembrie, ora 19.00 - "Dragoste şi căpşuni", după David Hare, regia Marius Gîlea; sâmbătă, 21 noiembrie, ora 11.00 - "Littleimpro", teatru de improvizaţie pentru copii; sâmbătă, 21 noiembrie, ora 15.00 - "Fă-mi loc!", de Antohony Michineau, regia Radu Beligan; sâmbătă, 21 noiembrie, ora 18.30 - "Jurnalul lui Adam şi al Evei", de Mark Twain, regia Eugen Gyemant; duminică, 22 noiembrie, ora 19.00 - "All new people", de Zach Braff, regia Matei Lucaci-Grunberg; duminică, 22 noiembrie, ora 21.30 - "Un cuplu ciudat", de Neil Simon, regia Doina Antohi;

Godot SubScenă: vineri, 20 noiembrie, ora 19.00 - "Sub geana mării", de Mişa Şerban, regia Mişa Şerban; sâmbătă, 21 noiembrie, ora 18.30 - "Norway.today", de Igor Bauersima, regia Marius Gâlea; duminică, 22 noiembrie, ora 19.00 - "I.O.N.A.", după Marin Sorescu, regia Danni Ionescu.

Teatrul Act: joi, 19 noiembrie, ora 19.00 - "Vanilla Skype", de Cătălin Ştefănescu, regia Cătălin Ştefănescu.

În Culise: luni, 16 noiembrie, ora 20.00 - "Poveşti despre tine", regia Cristian Bajora; marţi, 17 noiembrie, ora 20.00 - "Luv", de Murray Schisgal, regia Iulia Grigoriu; miercuri, 18 noiembrie, ora 20.00 - "Omul de zăpadă", de Greg MacArthur, regia Felix Crainicu; joi, 19 noiembrie, ora 20.00 - "Cum se duce totul dracu'", după Crize de Mihai Ignat, cu Ioana Chelmuş şi Florin Frăţilă; vineri, 20 noiembrie, ora 20.00 - "Stand up comedy, glume şi voie bună" cu Maria, Mincu şi Florin; vineri, 20 noiembrie, ora 23.00 - "Stand up comedy, glume şi voie bună" cu Maria, Mincu şi Florin; sâmbătă, 21 noiembrie, ora 15.00 - "Black Friday Love", regia Cristian Bajora; sâmbătă, 21 noiembrie, ora 19.00 - "Un bărbat şi mai multe femei", de Leonid Zorin, regia Cristian Bajora; sâmbătă, 21 noiembrie, ora 21.30 - "Clinica Sinucigaşilor", de Gabriela Mihalache, regia Cristian Bajora; duminică, 22 noiembrie, ora 18.00 - "La noi, muierea", cu George Robu; duminică, 22 noiembrie, ora 21.00 - "Scrisori către Rita - the show", după romanul "Scrisori către Rita", de Ştefan Caraman, regia Cristian Bajora.

Teatrul Luni: luni, 16 noiembrie, ora 19.00 - "Voi n-aţi văzut nimic", echipă proiect - Alexandru Fifea, Cătălin Rulea, David Schwartz; marţi, 17 noiembrie, ora 19.00 - "Del Duma. Vorbeşte-le despre mine", cu Mihaela Drăgan; miercuri, 18 noiembrie, ora 19.00 - "Fără sprijin", un spectacol de Bogdan Georgescu şi Irina Gâdiuţă; joi, 19 noiembrie, ora 19.00 - "Gadjo Dildo", regia Mihai Lukacs; vineri, 20 noiembrie, ora 19.00 - "La harneală", un spectacol de Mihaela Drăgan şi Mihai Lukacs;

Teatrul de Artă: joi, 19 noiembrie, ora 20.15 - "Şase din 49", de Spiro Gyorgy, regia Alexandru Maftei; vineri, 20 noiembrie, ora 20.15 - "4X4 personaje", de Daniela Marin; duminică, 22 noiembrie, ora 20.15 - "Aproape mâine", de John Cariani, regia Andreea Vulpe.

Teatrul Elisabeta: luni, 16 noiembrie, ora 19.00 - "Încurcătură la nivel înalt", de Ray Cooney, regia Şerban Puiu; marţi, 17 noiembrie, ora 19.00 - "Boeing Boeing", de Marc Camoletti, regia Şerban Puiu; joi, 19 noiembrie, ora 19.00 - "Fraţii Karamazov", de F.M. Dostoievski, regia Bogdana Darie; sâmbătă, 21 noiembrie, ora 19.00 - "Toc Toc", de Laurent Baffie, regia Ricard Reguant.

Teatrul de Revistă "Constantin Tănase", Sala Savoy: vineri, 20 noiembrie, ora 19.00 - "Aplauze, Aplauze", regia Bitu Fălticineanu"; sâmbătă, 21 noiembrie, ora 19.00 - "Aer bun! De Herăstrău!", regia Cezar Ghioca; duminică, 22 noiembrie, ora 19.00 - "Vivat Revista!", regia Cezar Ghioca.

Creart - Sala Teatrelli: marţi, 17 noiembrie, ora 19.00 - "Filarmonica de Comedie", de Radu Gabriel; joi, 19 noiembrie, ora 19.00 - Bogdan Bolohan în "Silent Struggle"; vineri, 20 noiembrie, ora 21.00 - "O noapte furtunoasă", de I.L. Caragiale, regia Radu Gabriel; duminică, 22 noiembrie, ora 20.00 - "Plăcintă cu mere", de Isaac Buton, regia Dan Tudor.

Teatrul Ţăndărică: luni, 16 noiembrie, ora 10.00 - "Mica sirenă"; luni, 16 noiembrie, ora 19.00 - "Pisica Verde"; luni, 16 noiembrie, ora 20.15 - "Punguţa cu doi bani"; marţi, 17 noiembrie, ora 10.00 - "Vrăjitorul din Oz"; marţi, 17 noiembrie, ora 18.00 - "Reflection"; marţi, 17 noiembrie, ora 19.15 - "Ever After"; miercuri, 18 noiembrie, ora 10.00 - "Vrăjitorul din Oz"; miercuri, 18 noiembrie, ora 17.30 - "Rapunzel"; miercuri, 18 noiembrie, ora 18.00 - "Vasile Alecsandri".

Teatrul Ion Creangă: (se joacă la Teatrul de Comedie, Sala Nouă) luni, 16 noiembrie, ora 17.00 - "Frumoasa din pădurea adormită sau Povestea unei treziri", de Katharina Schlender, regia Philippe Besson; (se joacă la Teatrul Excelsior) marţi, 17 noiembrie, ora 10.00 - "Spaima zmeilor", de Mihai Ion şi Gelu Colceag, regia Gelu Colceag; (se joacă la Teatrul Excelsior) marţi, 17 noiembrie, ora 18.00 - "Spaima zmeilor", de Mihai Ion şi Gelu Colceag, regia Gelu Colceag; (se joacă la Palatul Naţional al Copiilor) miercuri, 18 noiembrie, ora 10.00 "Crăiasa zăpezii", dramatizare de Charles Way, după Hans Christian Andersen, regia Rosamunde Hutt; (se joacă la Teatrul Excelsior) joi, 19 noiembrie, ora 10.00 - "Spaima zmeilor", de Mihai Ion şi Gelu Colceag, regia Gelu Colceag; (se joacă la Teatrul Excelsior) sâmbătă, 21 noiembrie, ora 11.00 - "Spaima zmeilor", de Mihai Ion şi Gelu Colceag, regia Gelu Colceag; (se joacă la Teatrul Excelsior) sâmbătă, 21 noiembrie, ora 18.00 - "Spaima zmeilor", de Mihai Ion şi Gelu Colceag, regia Gelu Colceag; (se joacă la Teatrul de Comedie, Sala Nouă) duminică, 22 noiembrie, ora 11.00 - "Frumoasa din pădurea adormită sau Povestea unei treziri", de Katharina Schlender.

Teatrul Excelsior: miercuri, 18 noiembrie, ora 10.00 - "Nemaipomenitele aventuri ale lui Nils", adaptare de Ion Lucian după Selma Lagerlof, regia Mihaela Boboc-Manea; miercuri, 18 noiembrie, ora 18.00 - "#Teenspirit".

Opera Comică pentru copii: luni, 16 noiembrie, ora 10.00 - "Cenuşăreasa"; luni, 16 noiembrie, ora 13.00 - "Cenuşăreasa"; marţi, 17 noiembrie, ora 10.00 - "Cenuşăreasa"; marţi, 17 noiembrie, ora 13.00 - "Cenuşăreasa"; miercuri, 18 noiembrie, ora 10.00 - "Cenuşăreasa"; sâmbătă, 21 noiembrie, ora 17.00 - "Munchhausen stăpânul minciunilor"; duminică, 22 noiembrie, ora 11.00 - "Coana Chiriţa"; duminică, 22 noiembrie, ora 13.00 - "Coana Chiriţa".

Sursa: mediafax.ro

Trimite pe WhatsApp


Citește și:

populare
astăzi

1 Legist INML București / „Am participat la peste 15.000 de autopsii, însă cei decedați din cauza COVID arată alt…

2 Imaginea care arată că ruşii sunt în stare de orice / Să credem în vaccinul lui Putin?

3 Pe „liberala” asta scrie mare Vosganian. Era crudă ca para-n pârg când „vulturul” armean a luat-o sub aripă...

4 Maria, fiica lui Vladimir Putin care a testat vaccinul anti-coronavirus

5 Control la Serviciul Omoruri al Poliției Capitalei după ce mascații trimiși să descindă la casa Duduienilor au…