Programul teatrelor din Bucureşti în perioada 7 - 13 decembrie

Teatrul Naţional Bucureşti, Sala Mică: luni, 7 decembrie, ora 19.00 - "Lazăr sau Vremea dintre valuri", de Mihail Gavril, regia Ştefan Ruxandra; vineri, 11 decembrie, ora 20.00 - "Ziua în care nu se cumpără nimic", de Kim Atle Hansen, regia Horia Suru; sâmbătă, 12 decembrie, ora 20.00 - "Distopie. Shakespeare. Remix", regia Catinca Drăgănescu;

Sala Mare: luni, 7 decembrie, ora 20.00 - "Caramitru-Mălăele, câte-n lună şi în stele"; marţi, 8 decembrie, ora 20.00 - "Dineu cu proşti", de Francis Veber, regia Ion Caramitru; miercuri, 9 decembrie, ora 20.00 - "Dineu cu proşti", de Francis Veber, regia Ion Caramitru; vineri, 11 decembrie, ora 19.00 - "Toţi fiii mei", de Arthur Miller, regia Ion Caramitru; duminică, 13 decembrie, ora 19.00 - "Înşir'te mărgărite", după Victor Eftimiu, versiunea scenică de Dan Puric, regia Dan Puric;

Sala Media: luni, 7 decembrie, ora 20.00 - "Plicul", de Liviu Rebreanu, regia Mircea Anca; vineri, 11 decembrie, ora 20.00 - "Carte de vizită", regia Eugen Cristea; duminică, 13 noiembrie, ora 11.00 - Teatrul Naţional pentru copii;

Sala Atelier: marţi, 8 decembrie, ora 20.00 - "Nebun din dragoste", de Sam Shepard, regia Claudiu Goga; miercuri, 9 decembrie, ora 20.00 - "Anonimul veneţian", după "Anonimo veneziano", de Giuseppe Berto, coordonator Ion Caramitru; joi, 10 decembrie, ora 20.00 - "Cinci femei de tranziţie", de Rodica Popescu Bitănescu, regia Rodica Popescu Bitănescu; vineri, 11 decembrie, ora 20.00 - "20 de ani în Siberia", după Aniţa Nandriş-Cudla, regia Sorin Misirianţu; sâmbătă, 12 decembrie, ora 19.30 - "Tectonica sentimentelor", de Eric-Emmanuel Schmitt, regia Nicolae Scarlat; duminică, 13 decembrie, ora 20.00 - "Fata din curcubeu", de Lia Bugnar, regia Lia Bugnar;

Sala Studio: miercuri, 9 decembrie, ora 19.30 - "Idolul şi Ion Anapoda", de G.M. Zamfirescu, regia Ion Cojar; joi, 10 noiembrie, ora 20.00 - "Royal Fashion", de Dan Puric, regia Dan Puric; sâmbătă, 12 decembrie, ora 19.30 - "Dumnezeu se îmbracă de la second-hand", de Iulian Margu, regia Ion Caramitru;

Sala Pictura: joi, 10 decembrie, ora 19.30 - "Micul infern", de Mircea Ştefănescu, regia Mircea Cornişteanu; vineri, 11 decembrie, ora 20.00 - "Omul care a văzut moartea", de Victor Eftimiu, regia Dan Tudor; sâmbătă, 12 decembrie, ora 20.00 - "Allegro, ma non troppo", de Ion Minulescu, regia Răzvan Popa; duminică, 10 decembrie, ora 19.30 - "Micul infern", de Mircea Ştefănescu, regia Mircea Cornişteanu.

Teatrul Odeon, Sala Majestic: miercuri, 9 decembrie, ora 19.00 - "Un Tango Mas", direcţia de scenă Alexandru Dabija, un spectacol de Răzvan Mazilu; joi, 10 decembrie, ora 19.00 - "Casanova", după memoriile lui J. Casanova de Seingalt, regia Dragoş Galgoţiu; vineri, 11 decembrie, ora 19.00 - "Un tramvai numit dorinţă", de Tennessee Williams, regia Dinu Cernescu; sâmbătă, 12 decembrie, ora 19.00 - "Trei generaţii", de Lucia Demetrius, regia Dinu Cernescu; duminică, 13 decembrie, ora 19.00 - "Titanic Vals", de Tudor Muşatescu, regia Alexandru Dabija;

Sala Studio: joi, 10 decembrie, ora 19.30 - "De vânzare/ For sale", un spectacol de Gianina Cărbunariu; duminică, 13 decembrie, ora 18.30 - "Contra democraţiei", de Esteve Soler, regia Alexandru Dabija.

Teatrul Bulandra, Sala Toma Caragiu: miercuri, 9 decembrie, ora 19.00 - "Marmura", de Iosif Brodski, regia Yuri Kordonsky; duminică, 12 noiembrie, ora 19.00 - "The Bach Files", regia Alexandru Darie;

Sala Liviu Ciulei: joi, 10 decembrie, ora 19.00 - "Raţa sălbatică", de Henrik Ibsen, regia Peter Kerek; vineri, 11 decembrie, ora 19.00 - "Obiceiuri necurate", de Tom Smith, regia Mihai Constantin; duminică, 12 decembrie, ora 19.00 - "Unchiul Vanea", de A.P. Cehov, regia Yuri Kordonsky.

Teatrul de Comedie, Sala Radu Beligan: miercuri, 9 decembrie, ora 19.00 - "Tartuffe",de Moliere, regia Laszlo Bocsardi; joi, 10 decembrie, ora 19.00 - "Steaua fără nume", de Mihail Sebastian, regia Vlad Massaci; vineri, 11 decembrie, ora 19.00 - "Avarul îndrăgostit", de Cristian Juncu, după Moliere, regia Vlad Massaci; sâmbătă, 12 decembrie, ora 19.00 - "Zăpezile de altădată", de Dumitru Solomon, regia Mircea Cornişteanu; duminică, 13 noiembrie, ora 19.00 - "Acasă la tata", de Mimi Rănescu, regia Vlad Massaci;

Sala Nouă: miercuri, 9 decembrie, ora 18.00 - "De-a micul prinţ"; duminică, 13 decembrie, ora 19.00 - "Cea mai puternică", de August Strindberg, un spectacol-laborator condus de Antoaneta Cojocaru.

Teatrul Mic: miercuri, 9 decembrie, ora 19.00 - "Pensiune completă", de Pierre Chesnot, regia Gelu Colceag; joi, 10 decembrie, ora 19.00 - "Trei gemeni veneţieni", de Antonio Collalt, regia Nona Ciobanu; vineri, 11 decembrie, ora 19.00 - "Cum iubeşte cealaltă jumătate", de Alan Ayckbourn, regia Sanda Manu; sâmbătă, 12 noiembrie, ora 19.00 - "Visul unei nopţi de vară", după William Shakespeare, regia Gelu Colceag; duminică, 13 decembrie, ora 19.00 - "D'ale carnavalului", de I.L. Caragiale, regia Dragoş Galgoţiu.

Teatrul Evreiesc de Stat: (se joacă la Teatrul de Artă) marţi, 8 decembrie, ora 19.00 - "Mazl Tov... and Justice for all!", regia Andrei Munteanu; (se joacă la Universitatea Populară "Ioan I. Dalles") vineri, 11 decembrie, ora 19.00 - "Cu cărţile deschise".

Teatrul Metropolis: luni, 7 decembrie, ora 19.00 - "Lecţia de violoncel", regia Felix Alexa; marţi, 8 decembrie, ora 19.00 - "Lecţia de violoncel", regia Felix Alexa; miercuri, 9 decembrie, ora 19.00 - "N(aum)", regia Mariana Cămărăşan; joi, 10 decembrie, ora 19.00 - "Visul unei nopţi de vară", versiune scenică de Victor Ioan Frunză; vineri, 11 decembrie, ora 19.00 - "A douăsprezecea noapte"; sâmbătă, 12 decembrie, ora 19.00 - "N(aum)", regia Mariana Cămărăşan.

ArCuB Gabroveni, Sala Mare: sâmbătă, 12 decembrie, ora 20.00 - "Suflet vagabond", realizat de Simona Măicănescu şi Alex Simu.

Creart - Teatrelli: marţi, 8 decembrie, ora 19.00 - "Slugă la doi stăpâni", adaptare după Carlo Goldoni, regia Dan Tudor; joi, 10 decembrie, ora 19.00 - "Joc de pisici", de Orkeny Istvan, un spectacol de Gelu Colceag; vineri, 11 decembrie, ora 19.00 - "Mon cabaret noir", regia Răzvan Mazilu; duminică, 13 decembrie, ora 19.00 - "Plăcintă cu mere", regia Dan Tudor.

Teatrul de Revistă Constantin Tănase: vineri, 11 decembrie, ora 19.00 - "Aer bun! De Herăstrău!", regia Cezar Ghioca; sâmbătă, 12 decembrie, ora 19.00 - "Gong ... Şi de la Capăt", regia Claudiu Peruşco, duminicã, 13 decembrie, ora 19.00 - "Aplauze, aplauze", regia Bitu Fălticeanu.

Godot Cafe-Teatru: luni, 7 decembrie, ora 20.00 - "Ce caut eu aici?, regia Chris Simion; marţi, 8 decembrie, ora 20.00 - "Ce ne spunem când nu ne vorbim", de Chris Simion, regia Chris Simion; miercuri, 9 decembrie, ora 20.00 - "Un cuplu ciudat", de Neil Simon, regia Doina Antohi; joi, 10 decembrie, ora 19.00 - "Happy end", de Zsolt Poszgai, regia Alexandru Bogdan; joi, 10 decembrie, ora 21.45 - "Testosteron", de Andrzei Saromonowicz, regia Zalan Zakarias; vineri, 11 decembrie, ora 19.00 - "În parc", de Radu Iacoban, regia Radu Iacoban; vineri, 11 decembrie, ora 22.00 - "Secretul fericirii", de Alexandru Popa, regia Vlad Zamfirescu; sâmbătă, 12 decembrie, ora 15.00 - "Masculin/Feminin", de Lia Bugnar, regia Lia Bugnar; sâmbătă, 12 decembrie, ora 19.00 - "Mama mia", după Theo Herghelegiu, regia Felix Crainicu; sâmbătă, 12 decembrie, ora 22.00 - "Noi4", de Lia Bugnar, regia Dorina Chiriac; duminică, 13 decembrie, ora 19.00 - "Mizantropul", de Moliere, regia Alexandru Mâzgăreanu; duminică, 13 decembrie, ora 21.45 - "30+", de Laura Shaine Cunningham, direcţia de scenă Alexandru Bogdan;

Godot SubScenă: vineri, 11 decembrie, ora 19.00 - "Feisbuc", de Diana Iarca, regia Alexandru Jitea; duminică, 13 decembrie, ora 19.00 - "Talk to the bomb", de Rucsandra Pop, regia Lala Misosniky.

Teatrul Act: marţi, 8 decembrie, ora 19.00 - "Omul pernă", de Martin McDonagh, regia Eugen Gyemant; joi, 10 decembrie, ora 19.00 - "Vanilla Skype", de Cătălin Ştefănescu, regia Cătălin Ştefănescu; vineri, 11 decembrie, ora 19.00 - "Vanilla Skype", de Cătălin Ştefănescu, regia Cătălin Ştefănescu; sâmbătă, 12 decembrie, ora 19.00 - "Apă de mină", de Csaba Szekely, scenografia Vladimir Iuganu;

În Culise: luni, 7 decembrie, ora 20.00 - "Şcoala Ludică", de Ioan Groşan, coordonator spectacol Cristian Bajora; marţi, 8 decembrie, ora 20.00 - "Cum se duce totul dracu", după "Crize", de Mihai Ignat, cu Ioana Chelmuş şi Florin Frăţilă; miercuri, 9 decembrie, ora 20.00 - "Orchestra Titanic", de Hristo Boytchev, regia Florin Frăţilă; joi, 10 decembrie, ora 20.00 - "Scrisori către Rita - the show", după romanul "Scrisori către Rita", de Ştefan Caraman, regia Cristian Bajora; vineri, 11 decembrie, ora 21.00 - Stand up comedy, cu Maria, Mincu şi Florin; sâmbătă, 12 decembrie, ora 19.00 - "LUV", de Murray Schisgal, regia Iulia Grigoriu; sâmbătă, 12 decembrie, ora 21.30 - "Cum se duce totul dracu", după "Crize" de Mihai Ignat, cu Ioana Chelmuş şi Florin Frăţilă; duminică, 13 decembrie, ora 18.00 - "Poveşti despre tine", bazat pe volumul "92 de poveşti cu cărţi", de Ştefan Caraman, regia Cristian Bajora.

Un Teatru: luni, 7 decembrie, ora 19.00 - "Livada de vişini", de A.P. Cehov, regia Andrei şi Andreea Grosu; marţi, 8 decembrie, ora 19.00 - "Sisif", spectacol al Teatrului Labirint; miercuri, 9 decembrie, ora 19.00 - "The Sunset Limited", de Cormac McCarthy, regia Andrei şi Andreea Grosu; joi, 10 decembrie, ora 19.00 - "Moscova-Petuski", de Venedikt Erofeev, regia Theodora Herghelegiu; sâmbătă, 12 decembrie, ora 19.00 - "Un tramvai numit Dorinţă", regia Andrei şi Andreea Grosu.

Teatrul Luni: luni, 7 decembrie, ora 19.30 - "Radikal", regia Dora Bârzan; marţi, 9 decembrie, ora 19.30 - "Mălăieş în călcăieş", regia colectivă, coregrafia Beatrice Volbea; vineri, 11 decembrie, ora 19.30 - "G.O.D.", un one-man-show cu Toma Dănilă, un spectacol de Marcel Ţop.

Teatrul de Artă: luni, 7 decembrie, ora 20.15 - "Testament", regia Radu Popescu; joi, 10 decembrie, ora 20.15 - "Şi veni bărbatul la femeie", de Semion Zlotnikov, scenografia Raluca Chelaru; vineri, 11 decembrie, ora 20.15 - "Omul care mânca lumea", de Nis-Momme Stockmann, regia Alexandru Mâzgăreanu; sâmbătă, 12 decembrie, ora 21.15 - "Hess", de Alina Nelega, cu Nicu Mihoc;

Teatrul Elisabeta: luni, 7 decembrie, ora 19.00 - "Boeing Boeing", de Marc Camoletti, regia Şerban Puiu; sâmbătă, 12 decembrie, ora 19.00 - "Las' că ştim noi", de Dereck Benfield, regia Şerban Puiu.

Teatrul Ion Creangă (se joacă la Teatrul Excelsior): marţi, 8 decembrie, ora 10.00 - "Sticluş căpcăunul a furat Crăciunul", de Anca Ştefan, regia Selma Dragoş; (se joacă la Teatrul Excelsior) marţi, 8 decembrie, ora 18.00 - "Clowns", regia Ştefan Ruxandra; (se joacă la Teatrul de Comedie, Sala Nouă) miercuri, 9 decembrie, ora 18.00 - "De-a Micul Prinţ", de Ioana Petre, regia Ioana Petre; (se joacă la Palatul Naţional al Copiilor) joi, 10 decembrie, ora 10.00 - "Crăiasa Zăpezii", dramatizare de Carles Way, după Hans Christian Andersen, regia Rosamunde Hutt; (se joacă la Teatrul Excelsior) sâmbătă, 12 decembrie, ora 11.00 - "Sticluş căpcăunul a furat Crăciunul", de Anca Ştefan, regia Selma Dragoş; (se joacă la Teatrul Elisabeta) sâmbătă, 12 decembrie, ora 11.00 - "Iglu", regia Voicu Hetel; (se joacă la Teatrul Excelsior) sâmbătă, 12 decembrie, ora 18.00 - "Sticluş căpcăunul a furat Crăciunul", de Anca Ştefan, regia Selma Dragoş.

Teatrul Excelsior: luni, 7 decembrie, ora 10.00 - "Vrăjitorul din Oz", o întâmplare cu muzică de Peter Bokor, regia Petre Bokor; miercuri, 9 decembrie, ora 18.00 - "#Teenspirit", un spectacol colectiv; joi, 10 decembrie, ora 10.00 - "Cocoşelul neascultător", de Ion Lucian, regia Ion Lucian şi Victor Radovici; duminică, 13 decembrie, ora 10.30 - "Degeţica", adaptare de Aurel Mitran după H.C. Andersen, regia Aurel Mitran; duminică, 13 decembrie, ora 18.00 - "The history boys, poveşti cu parfum de liceu", de Alan Bennett, regia Vlad Cristache.

Teatrul Ţăndărică: luni, 7 decembrie, ora 10.00 - "Mica Sirenă", regia Gabriel Apostol; marţi, 8 decembrie, ora 10.00 - "Eu, Oblio", regia Nona Ciobanu; miercuri, 9 decembrie, ora 10.00 - "Eu, Oblio", regia Nona Ciobanu; sâmbătă, 12 decembrie, ora 11.00 - "Rapunzel", regia Gavriil Pinte; duminică, 13 decembrie, ora 11.00 - "Micul Prinţ", regia Bogdan Drăgulescu.

Opera Comică pentru Copii: luni, 7 decembrie, ora 11.00 - "Hansel şi Gretel"; luni, 7 decembrie, ora 13.00 - "Hansel şi Gretel"; marţi, 8 decembrie, ora 11.00 - "Hansel şi Gretel"; miercuri, 9 decembrie, ora 12.00 - "Hansel şi Gretel"; vineri, 10 decembrie, ora 11.00 - "Hansel şi Gretel"; vineri, 11 decembrie, ora 12.00 - "Hansel şi Gretel"; sâmbătă, 12 decembrie, ora 11.00 - "Fetiţa cu chibrituri"; sâmbătă, 12 decembrie, ora 13.00 - "Fetiţa cu chibrituri"; duminică, 13 decembrie, ora 15.00 - "Fetiţa cu chibrituri"; duminică, 13 decembrie, ora 17.00 - "Fetiţa cu chibrituri".

Sursa: mediafax.ro


Trimite pe WhatsApp

Citește și:

populare
astăzi

1 HARTĂ INTERACTIVĂ Rezultate alegeri prezidențiale 2019 - Turul 1. Vezi cât a obținut fiecare candidat și în ce…

2 Pentru cunoscători / Tentativa lui Macron și a serviciilor secrete franceze de a face jocuri murdare în România …

3 Gata, „revoluția anti-clica PSD” a lui Orban s-a terminat! Reforma administrației, promisă „rapid”, se amână „…

4 Primul semnal din USR. Cosette Chichirău, contracandidata lui Barna la alegerile interne: „Nu știu ce va face …

5 HARTĂ INTERACTIVĂ Rezultatele turului I al prezidențialelor în fiecare localitate din România

recomandări

Te ia DNA: Gavrila Laurentiu

S-a lansat Milionarul pentru Android! Descarcă din Play Store

Grasul ăsta joacă super fotbal!