Zgonea i-a scris lui Băsescu pe tema accizei:Vă cer să vă menţineţi în limitele mandatului pe care l-aţi primit

„Având în vedere principiul separaţiei puterilor în stat şi faptul că mandatul parlamentarilor nu este unul imperativ, resping orice încercare de influenţare a votului membrilor Camerei Deputaţilor şi vă cer, domnule preşedinte, să vă menţineţi în limitele mandatului constituţional pe care l-aţi primit", afirmă Zgonea în scrisoarea adresată lui Traian Băsescu.

Preşedintele Camerei a subliniat că proiectul de lege privind aprobarea OUG 102/2013 îşi va urma cursul legislativ.

„Proiectul îşi va urma cursul legislativ în conformitate cu prevederile legale în vigoare. Proiectul legislativ se află în prezent în dezbatere la Comisia pentru Buget din Camera Deputaţilor. Fiecare deputat va avea posibilitatea să consulte raportul Comisiei şi în cadrul dezbaterii din plen să îşi exercite dreptul de vot în cunoştinţă de cauză“, se mai arată în scrisoare.

Sursa: adevarul.ro


populare
astăzi

1 „Echipa de securici, șmecheri, plagiatori și oameni cu o grămadă de contracte cu statul care s-a aliniat în spatele lui Bolojan”

2 Țața convertită la politică, gest de doi lei la adresa „noului dușman al poporului”

3 O nouă postare ciudată a președintelui SUA...

4 Rareș Bogdan: „De ce PNL nu trebuie să devină sluga USR” / 1000 de membri PNL, în frunte cu Emil Boc, absentează de la congresul de userizare a PNL...

5 Viitorul Guvern Veștea / Marian Neacșu, vicepremier și la Interne, alături de lista completă a miniștrilor