Cupa Mondială: Germania - Portugalia 4-0

Partida de luni seară de la Salvador a marcat partida cu numărul 100 a Germaniei la Cupa Mondială. Bilanţul nemţilor e excelent: 61 de victorii, 19 egaluri şi doar 20 de înfrângeri. Germania (de 7 ori finalistă şi de 3 ori campioană) e prima echipă care atinge acest record, de 100 de meciuri.

Partida s-a jucat pe Arena Fonta Nova din Salvador şi a fost condusă de arbitrul sârb Milorad Mazici.

Germania a bătut Portugalia cu 4-0.

Muller a deschis scorul (minutul 12) după un penalty dictat de Mazici la un fault în careu a lui Joao Pereira asupra lui Gotze.

Hummles a făcut 2-0 cu o lovitură de cap (minutul 32), iar Pepe a fost eliminat pentru o lovitură aplicată lui Muller, o decizie cam aspră a brigăzii de arbitri.

Thomas Muller a făcut 3-0 chiar înainte de pauză (minutul 45), cu un şut din interiorul careului.

Hat-trick Muller în minutul 78, după o eroare a portarului Rui Patricio şi Germania a câştigat cu 4-0!

Echipele de start

Germania: Neuer - Boateng, Mertesacker, Hummels, Howedes - Lahm, Kroos, Khedira - Ozil, Muller, Gotze. Antrenor: Joachim Low

Portugalia: Rui Patricio - J. Pereira, B. Alves, Pepe, Coentrao - Meireles, Miguel Veloso, Moutinho - Nani, Almeida, Cr. Ronaldo. Antrenor: Paulo Bento

La meci a asistat premierul Germaniei, Angela Merkel, alături de preşedinţii FIFA şi UEFA, Blatter şi Platini.