Franţa a învins Elveţia, scor 5-2, în grupa E de la Cupa Mondială

Reprezentativa Franţei a învins, vineri, la Salvador, cu scorul de 5-2 (3-0), selecţionata Elveţiei, într-un meci contând pentru etapa a doua a grupei E de la Cupa Mondială din Brazilia.

Franţa a învins Elveţia, scor 5-2, în grupa E de la Cupa Mondială (Imagine: Mediafax Foto/AFP)

Pentru Franţa au marcat Giroud '17, Matuidi '18, Valbuena '40, Benzema '67, Sissoko '73, iar pentru Elveţia au înscris Dzemaili '81 şi Xhaka '87.

În minutul 27, Xhaka a marcat, însă golul nu a fost validat, pe motiv de ofsaid. Confrom reluărilor, jucătorul elveţian se afla în poziţie regulamentară.

În minutul 32, Benzema a ratat un penalti acordat după un fault comis asupra lui de Djourou.

Franţa: Lloris - Debuchy, Varane, Sakho (Koscielny '67), Evra - Cabaye, Matuidi, Sissoko - Valbuena (Griezman '82), Benzema, Giroud (Pogba '63). Selecţioner: Didier Deschamps

Elveţia: Benaglio - Lichtsteiner, Djourou, Von Bergen (Senderos '9), Rodriguez - Shaqiri, Behrami (Dzemaili '46), Xhaka, Inler - Seferovici (Drmici '69), Mehmedi. Selecţcioner: Ottmar Hitzfeld

Cartonaş galben: Cabaye '89

Arbitri: Bjorn Kuipers (Olanda) - Sander van Roekel (Olanda), Erwin Zeinstra (Olanda) - Svein Oddvar Moen (Norvegia);