Handbal feminin: CSM București a câștigat primul meci al finalei Ligii Naționale

CSM București a câștigat primul meci al finalei Ligii Naționale de handbal feminin, cu scorul de 23-22 (13-11), în fața formației HCM Baia Mare, vineri seara, în Sala Polivalentă ''Ioan Kunst-Ghermănescu'' din Capitală.

CSM s-a impus la limită în fața campioanei, după un finala dramatic, și pornește cu avantaj în finala programată după regula ''cel mai bun din trei meciuri''.

Deși CSM a deschis scorul (1-0), HCM Baia Mare a avut un debut mai bun de meci, iar în minutul 8 conducea cu scorul de 5-2. A urmat o revenire puternică a echipei antrenate de Mette Klit, care a marcat două serii de câte patru goluri, întrerupte de două reușite ale oaspetelor, astfel că scorul a fost 6-5 (11), iar apoi 10-7 (20). HCM Baia Mare a egalat, 10-10 (24), după ce Torstenson a irosit o aruncare de la 7 metri pentru CSMB, însă echipa gazdă a intrat la pauză în avantaj, 13-11.

În partea a doua, HCM Baia Mare a egalat, 14-14 (35) și 15-15 (36), dar gazdele s-au desprins la trei goluri, 18-15 (41). La scorul de 20-17 (46), CSMB a pierdut din viteză, iar oaspetele au speculat situația, prin patru goluri consecutive, dar și o aruncare de la 7 metri ratată: 20-21 (51). Echipa lui Tone Tiselj a mai condus cu 22-21, dar formația bucureșteană a egalat prin Carmen Martin (57), iar Torstenson a marcat golul victoriei în ultimul minut, iar apoi echipa a rezistat în apărare câteva zeci de secunde în inferioritate numerică.

Pentru CSM au marcat Linea Torstenson — 5 goluri, Paula Rodrigues — 5, Fernanda Da Silva — 4, Carmen Martin — 3, Bianca Bazaliu — 2, Iulia Curea — 2, Deonise Fachinello — 2.

Pentru HCM au înscris: Do Nascimento — 5 goluri, Valentina Ardean — 5, Ksenia Makeeva — 3, Ekaterina Davîdenko — 3, Ada Nechita — 2, Lois Abbingh 2, Camilla Herrem — 1, Melinda Geiger — 1.

Următoarele două meciuri vor avea loc la Baia Mare, pe 26 mai și, eventual, 28 mai.

În primul joc al duelului pentru locurile 3-4, ASC Corona 2010 Brașov a dispus în deplasare de HCM Roman cu 24-22 (11-13), iar în prima partidă a duelului pentru locurile 5-6, HC Dunărea Brăila a dispus de SCM Craiova cu 32-29 (15-13).

1 Un text dur și fără perdea despre ce se întâmplă acum în Ucraina și în „lumea civilizată”

3 Dezvăluiri despre culisele unor negocieri secrete care ar fi putut termina demult războiul din Ucraina / Putin și Zelenski au fost dispuși să ia în cons…

4 Hărți care dau fiori / Victoria Rusiei în Ucraina ar avea consecințe devastatoare pentru apărarea NATO. România, printre țările aflate în pericol