Liga I: Pandurii Târgu Jiu - Astra Giurgiu 1-1

Pandurii Târgu Jiu și Astra Giurgiu au terminat la egalitate, 1-1 (1-0), sâmbătă seara, la Drobeta-Turnu Severin, într-o partidă din etapa a 23-a a Ligii I de fotbal.

Gorjenii au deschis scorul prin Cristian Săpunaru (18), cu un voleu din marginea careului, dar au rămas în zece oameni pe finalul primei reprize, când Andrei Pițian a primit al doilea cartonaș galben pentru că nu a respectat distanța regulamentară la o lovitură liberă a oaspeților.

Astra a căutat egalarea după pauză, reușind-o în minutul 83, când brazilianul Fernando Boldrin a șutat formidabil din afara careului.

Și oaspeții au terminat meciul în zece oameni, fundașul portughez Geraldo Alves fiind eliminat în prelungiri (90+2), pentru o intrare brutală la Nicoară.

Gazdele au mai avut ocazii de gol prin Pițian (26) și Alexandru Ciucur (53), iar Astra a ratat prin Denis Alibec (50).

Astra nu l-a avut pe banca tehnică pe antrenorul principal Marius Șumudică, după ce acesta a acuzat probleme cardiace la meciul de săptămâna aceasta cu Dinamo.

În tur, Pandurii s-a impus cu 2-1.

Pandurii a ajuns la trei meciuri consecutive fără victorie (două eșecuri și un egal).

Astra e neînvinsă de opt partide, din care a câștigat patru și a remizat patru.

CS Pandurii Târgu Jiu — AFC Astra Giurgiu 1-1 (1-0), Stadion "Municipal" — Drobeta-Turnu Severin
Au marcat: Cristian Săpunaru (18), respectiv Fernando Boldrin (83).
Cartona roșu: Andrei Pițian (Pandurii, 42), Geraldo Alves (Astra, 90+2).
Arbitru: Istvan Kovacs (Carei); arbitri asistenți: Adrian Radu Ghinguleac (București), Bogdan Gheorghe (București); arbitru de rezervă: Florin Mihai Marcu (Oradea)
Observatori: Marian Salomir (Cluj-Napoca) — CCA, Ioan Bogdan (Arad) — LPF

3 Era omul Rusiei? / O anchetă de contraspionaj duce la demiterea comandantului polonez al EUROCORPS, locotenent-generalul Jaroslaw Gromadzinski

5 „Lebăda neagră”, noul trend pe internet după prăbușirea podului din Baltimore. Ce teorii ale conspirației circulă pe rețelele sociale