Liga I: Pandurii Tg. Jiu - Petrolul Ploiești 3-2

Pandurii Târgu Jiu a învins-o pe ''lanterna roșie'' Petrolul Ploiești cu scorul de 3-2 (1-0), luni seara, la Drobeta-Turnu Severin, în ultimul meci din etapa a 18-a a Ligii I de fotbal.

Gorjenii au condus cu scorul de 3-0, dar Petrolul a punctat de două ori în ultimul sfert de oră. Cristian Săpunaru a deschis scorul în min. 20, cu șansă, dintr-un penalty obținut de Alexandru Ciucur în urma unui duel cu Alexandru Tudose. Imediat după pauză, gazdele și-au majorat avantajul prin reușita fundașului argentinian Ezequiel Filipetto (47), din centrarea lui Hora. Ioan Hora a semnat al treilea gol al gazdelor, la capătul unei lansări a lui Săpunaru (59). Hora este lider solitar în clasamentul golgheterilor, cu 10 reușite.

Petrolul a înscris primul gol prin Laurențiu Marinescu (75), după o eroare a fundașului Vasco Fernandes, al doilea gol fiind reușit de rezerva Valentin Lemnaru (90+3), din pasa lui Toto Tamuz.

Pandurii a mai avut ocazii de gol prin Nistor (11, 72), iar fundașul petrolist Faug-Porret a atins mingea cu mâna în propriul careu, fără ca arbitrul să acorde penalty. Oaspeții au avut șansa de gol prin Moussa (6, 24).

În tur scorul a fost egal, 1-1.

Pandurii are o singură înfrângere în ultimele 12 partide de campionat. Petrolul nu a câștigat în ultimele 11 etape.

CS Pandurii Tg. Jiu — FC Petrolul Ploiești 3-2 (1-0), Stadion Municipal — Drobeta-Turnu Severin
Au marcat: Cristian Săpunaru (20 — penalty), Ezequiel Filipetto (47), Ioan Hora (59), respectiv Laurențiu Marinescu (75), Valentin Lemnaru (90+3).
Arbitru: Andrei Florin Chivulete (București); arbitri asistenți: Sebastian Stoianov (Constanța), Vlad Bârleanu (București); arbitru de rezervă: Viorel Nicușor Flueran (Craiova)
Observatori: Ioan Onicaș (Zalău) — CCA, Aurel Beldeanu (Craiova) — LPF

3 Era omul Rusiei? / O anchetă de contraspionaj duce la demiterea comandantului polonez al EUROCORPS, locotenent-generalul Jaroslaw Gromadzinski

5 „Lebăda neagră”, noul trend pe internet după prăbușirea podului din Baltimore. Ce teorii ale conspirației circulă pe rețelele sociale