Napoli, ținută în șah de Dnepr, în semifinalele Europa League (1-1)

Napoli a terminat la egalitate cu formația ucraineană Dnepr Dnepropetrovsk, scor 1-1 (0-0), joi seara, pe teren propriu, în prima manșă a semifinalelor Europa League la fotbal.

Napoli a dominat jocul și și-a creat numeroase ocazii de gol, mai ales în repriza secundă, scăpând victoria printre degete după un gol nemeritat încasat pe final. La oaspeți, fundașul român Alexandru Vlad a fost rezervă.

Prima repriză a fost una modestă, în care Napoli nu a găsit soluții pentru a desface defensiva solidă a revelației ucrainene. Italienii au avut o singură ocazie, mare, prin Insigne, care a nimerit bara în minutul 10, cu un șut de la distanță.

Echipa lui Rafa Benitez a deschis scorul în debutul reprizei secunde, prin spaniolul David López (50), cu capul, după un corner executat de Insigne.

Apoi a ieșit la rampă Boiko, portarul lui Dnepr opunându-se în mai multe rânduri șuturilor expediate de Higuain (55, 60, 73, 78) sau Insigne (71).

Dnepr a reușit să egaleze în minutul 81, prin noul intrat Selezniov, dintr-o poziție evidentă de ofsaid, la centrarea lui Fedețki. A fost doar al doilea șut al oaspeților pe spațiul porții în acest meci.

Calificarea se va decide în data de 14 mai pe Stadionul Olimpic din Kiev. Finala va avea loc pe 27 mai, la Varșovia.

SSC Napoli — Dnepr Dnepropetrovsk 1-1 (0-0)

Au marcat: David López (50), respectiv Evgheni Selezniov (81).

Napoli, stadion San Paolo

Europa League — semifinale (tur)

Napoli: Mariano Andujar — Christian Maggio, Raul Albiol, Miguel Britos, Faouzi Ghoulam — Jorginho, David Lopez (Walter Gargano, 71) — Jose Maria Callejon (Manolo Gabbiadini, 77), Marek Hamsik (căpitan), Lorenzo Insigne (Dries Mertens, 82) — Gonzalo Higuain. Antrenor: Rafael Benitez.

Dnepr: Denis Boiko — Artem Fedețki, Douglas, Evgheni Ceberiaciko, Leo Matos — Jaba Kankava (Roman Bezus, 69), Valeri Fedorciuk — Valeri Lucikevici (Bruno Gama, 57), Evgheni Konoplianka, Ruslan Rotan (căpitan) — Nikola Kalinic (Evgheni Selezniov, 80). Antrenor: Miron Markevici.

Arbitru: Svein Oddvar Moen (Norvegia)

Cartonașe galbene: Kankava (24), Fedețki (73).

3 Da, are 60 de ani și s-a calificat la concursul național de frumusețe Miss Argentina...