Petrolul Ploieşti, mândria românilor în Europa League. Prahovenii au făcut spectacol în deplasarea cu Viktoria Plzeň

Citeşte toate ştirile despre Europa League

Oaspeţii au început meciul uşor timid, însă în minutul 20 Filipe Teixeira a găsit calea spre poarta cehilor, reluând pe jos după o centrare a lui Pablo de Lucas. Prima repriză s-a scurs uşor-uşor şi Adrian Mutu a înscris pentru 2-0 printr-un şut sub bară, de la aproximativ 25 de metri.

Două minute mai târziu, Václav Pilař a tăiat „aripile“ ploieştenilor, reducând diferenţa printr-un gol din 14 metri, însă colaborarea Mutu - De Lucas, „fructificată“ cu o lovitură de cap, a dus la schimbarea scorului în 3-1. Tabela a fost închisă de Toto Tamuz, care nu i-a mai dat nicio şansă portarului cehilor şi a înscris de la 14 metri.

Echipe de start

Viktoria: Kozacik - Reznik, Hubnik, Prochazka, Limbersky - Horava, Horvath - Petrzela, Kolar, Pilar - Bakos.

Petrolul: Pecanha - Alcenat, Geraldo, Gerson, Fanchone - De Lucas, Hoban - Nepomuceno, Mutu, Teixeira - Tamuz.

Ştiri pe aceeaşi temă:

Primul meci, prima calificată: Astra Giurgiu va evolua în playoff-ul Europa League, după ce a învins Slovan Liberec

CFR Cluj n-a găsit reţeta victoriei cu Dinamo Minsk. Ardelenii au încercat imposibilul în 10 oameni

1 Retragerea lui Piedone a devenit o chestiune de zile...