Universitatea Cluj s-a calificat în finala Cupei României-Timișoreana

Universitatea Cluj s-a calificat în finala Cupei României-Timișoreana la fotbal, miercuri seara, pe Cluj Arena, după ce a învins-o pe rivala CFR Cluj cu scorul de 4-2, la loviturile de departajare (0-0 la finalul timpului regulamentar și al prelungirilor).

''U'', care terminase nedecis, 0-0, și prima manșă a semifinalei, va juca astfel prima sa finală a competiției după o pauză de 50 de ani.

Portarul slovac Robert Veselovsky a fost eroul ''șepcilor roșii'', el apărând două dintre loviturile de la 11 metri, executate de Larie și Petrucci. Cristocea a transformat penalty-ul decisiv, după ce pentru ''U'' au mai marcat Ciupe, Lungu și Castillion, iar pentru CFR au înscris Dore și Ceanturia. Universitatea a câștigat o singură dată trofeul, în 1965, când a învins în finală pe Dinamo Pitești cu scorul de 2-1. ''U'' a mai jucat două finale, fiind învinsă de Ripensia Timișoara în 1934 (0-5) și de CSCA București în 1949 (1-2).

În finala din acest an, programată pe 31 mai, Universitatea va înfrunta câștigătoarea dintre Steaua București și Petrolul Ploiești, care vor juca joi manșa a doua a semifinalei, după 1-1 pe ''Ilie Oană''.

Partida de pe Cluj Arena, dintre ''U'' și CFR, a fost una plictisitoare, de un nivel foarte scăzut, în care cele două echipe și-au creat puține ocazii de gol.
Olandezul Gravenberch a fost unul dintre cei mai activi jucători ai gazdelor, având situații notabile în minutele 37 (șut prins de Mincă), 71 și 82 (șuturi alături de poartă), dar a fost și aproape de autogol (95), la o respingere nefericită. Camerunezul Mengolo și-a creat și el două oportunități, cu un șut peste (93) și o ocazie mare (108), când a tras pe lângă poartă, față în față cu Mincă, după o eroare a lui Jakolis.

Cea mai mare ocazie a echipei lui Trică a fost irosită de Păun, care a tras din 12 metri, dar șutul său a fost deviat în corner.

CFR a suferit o lovitură chiar înaintea loviturii de start a partidei, când Ciprian Deac s-a accidentat la încălzire și a fost înlocuit în formula de debut de Tiago Lopes.

Universitatea Cluj este singura echipă care nu a marcat în timpul regulamentar în 2015, după șase etape și două jocuri (210 minute) de Cupa României.

Universitatea Cluj — CFR 1907 Cluj 0-0, după prelungiri; 4-2 la loviturile de departajare
Au executat în ordine: Ferebory Dore 0-1 (gol), Raul Ciupe 1-1 (gol), Ionuț Larie 1-1 (ratare — apără Veselovsky), Andrei Lungu 2-1 (gol), Ghiorghi Ceanturia 2-2 (gol), Geoffrey Castillion 3-2 (gol), Davide Petrucci 3-2 (ratare — apără Veselovsky), Vasilică Cristocea 3-2 (gol).

Cluj-Napoca, Cluj Arena: 10.000 spectatori
Cupa României-Timișoreana — semifinale (retur)
În tur: 0-0

U Cluj: 22. Robert Veselovsky — 13. Raul Ciupe (căpitan), 18. Ioan Neag, 4. Dino Skvorc, 31. Narcisse Bambara — 27. Lorant Kovacs (10. Vasilică Cristocea, 72), 30. Andrei Lungu — 26. Danzell Gravenberch, 11. Pablo Ceppelini, 7. Vlad Morar (28. Justin Mengolo, 91) — 9. Valentin Lemnaru (29. Geoffrey Castillion, 65). Antrenor: Adrian Falub.
Rezerve neutilizate: 21. Emilian Dolha — 16. Nuno Viveiros, 23. Raul Costin, 17. Petar Jovanovic.
CFR Cluj: 11. Mihai Mincă — 17. Antonio Jakolis, 6. Ionuț Larie, 93. Cătălin Carp, 45. Mario Camora (căpitan) — 4. Davide Petrucci, 8. Sulley Muniru — 22. Tiago Lopes (22. Ghiorghi Ceanturia, 83), 15. Gregory Tade, 95. Alexandru Păun (12. Filip Jazvic, 98) — 18. Ferebory Dore.
Rezerve neutilizate: 28. Remo Amadio — 12. Cornel Ene, 23. Andrei Tînc, 16. Szilard Veres, 21. Sergiu Negruț. Antrenor: Eugen Trică.
Arbitru: Marius Avram (București); arbitri asistenți: Sebastian Eugen Gheorghe (Suceava), Vladimir Urzică (Piatra Neamț); arbitri asistenți adiționali: Cătălin Popa (Pitești), Adrian Comănescu (Râmnicu Vâlcea); arbitru de rezervă: Dragoș Mihai Iliescu (Craiova)
Observatori: Aron Huzu (Sibiu) — CCA, Aurel Ionescu (București) — FRF
Cartonașe galbene: Kovacs (19), Morar (26), Muniru (35), Lungu (74), Petrucci (89), Castillion (102), Mincă (108).  AGERPRES