Venus Williams a învins-o pe Agnieszka Radwanska şi s-a calificat în sferturi la Australian Open

Jucătoarea de tenis Venus Williams (SUA), locul 18 WTA şi cap de serie numărul 18, a învins-o, luni, cu scorul de 6-3, 2-6, 6-1, pe Agnieszka Radwanska (Polonia), a şasea favorită şi locul 6 WTA, şi s-a calificat în sferturi de finală la Australian Open, primul turneu de Grand Slam al anului.

Williams s-a impus după două ore şi patru minute şi a ajuns pentru prima dată în sferturile de finală ale unui turneu de Grand Slam după 2010, când a atins faza semifinalelor la US Open.

Acest meci a stabilit tabloul complet al sferturilor de finală, acesta fiind următorul:

Marţi

Ekaterina Makarova (Rusia, nr.10) - Simona Halep (România, nr.3) - ora 2.00

Eugenie Bouchard (Canada, nr.7) - Maria Şarapova (Rusia, nr.2) - 3.30

Miercuri

Serena Williams (SUA, nr.1) - Dominika Cibulkova (Slovacia, nr.11)

Madison Keys (SUA) - Venus Williams (SUA, nr.18).

Surorile Williams se vor întâlni în semifinale dacă vor câştiga meciurile de miercuri.

1 Un text dur și fără perdea despre ce se întâmplă acum în Ucraina și în „lumea civilizată”

3 Dezvăluiri despre culisele unor negocieri secrete care ar fi putut termina demult războiul din Ucraina / Putin și Zelenski au fost dispuși să ia în cons…

4 Hărți care dau fiori / Victoria Rusiei în Ucraina ar avea consecințe devastatoare pentru apărarea NATO. România, printre țările aflate în pericol