Breedlove: O decizie privind prepoziționarea de tehnică grea de luptă a NATO în România va fi anunțată foarte curând

Breedlove: O decizie privind prepoziționarea de tehnică grea de luptă a NATO în România va fi anunțată foarte curând

Comandantul suprem al Forțelor Aliate din Europa (SACEUR), generalul Philip Breedlove, a anunțat, marți, la București, că o decizie privind prepoziționarea de echipamente militare grele ale NATO în România va fi anunțată "foarte curând" și s-a arătat sigur că, atunci când acest lucru se va întâmpla, România "va răspunde prompt (...) și va fi de acord".

"Da, această decizie va fi anunțată foarte curând. Sunt sigur că atunci când lucrul acesta se va întâmpla, România va răspunde prompt, ca de fiecare dată, și va fi de acord cu prepoziționarea acestei tehnici, fiind întotdeauna un partener de încredere pentru NATO", a spus Breedlove, în cadrul unei conferințe de presă comune cu ministrul Apărării Naționale, Mircea Dușa, întrebat dacă s-a luat decizia ca România să găzduiască inclusiv tehnică grea de luptă.

La rândul său, oficialul român a precizat că legat de acest subiect există deja discuții la nivel tehnic.

Comandantul suprem al Forțelor Aliate din Europa (SACEUR), generalul Philip Breedlove, are programate, marți, la București, întâlniri cu președintele Klaus Iohannis și premierul Victor Ponta.

AGERPRES


populare
astăzi

1 OFICIAL CCR a declarat neconstituțională reforma pensiilor magistraților pe motiv de formă, la sesizarea Liei Savonea

2 Cloacă de corupție la NATO! / Arestări și percheziții în Statele Unite, Belgia și Olanda

3 Scene cumplite în Ucraina / un bărbat filmat cum fuge cu o femeie rănită în brațe. Rușii împușcă civili pe străzile din Pokrovsk

4 Ce porcărie / Citiți asta! Pare că CCR și PSD au fost mână-n mână! Dacă nu, cei de la CCR tot un act de jigodism moral au făcut!

5 BREAKING Suspiciuni că un avion ce zbura deasupra SUA a fost lovit de un obiect ce provine din spațiu