Olt: Câteva zeci de persoane protestează în fața Prefecturii; se cere schimbarea clasei politice

Olt: Câteva zeci de persoane protestează în fața Prefecturii; se cere schimbarea clasei politice

Câteva zeci de persoane au protestat miercuri în fața Prefecturii Olt, afirmând că vor o schimbare a clasei politice.

LIVE UPDATE Manifestație în Piața Universității; a doua zi de proteste după tragedia din Colectiv

Mai mulți protestatari au arătat că vor să tragă un semnal de alarmă privind dorința de schimbare și în plan local.

"Sperăm ca și noi, aici, în Slatina, prin acest mic protest, să tragem un semnal de alarmă, să spunem că nici în Slatina nu se poate corupție. (...) Vrem o țară normală, nu mai vrem o țară cu conducători care să ne fure, vrem o țară cu conducători care să ne reprezinte interesele. (...) Vrem ca cetățeanul, omul rând să fie în centrul atenției.

(...) Nu aceleași partide și nu aceiași oameni", a spus Ion Ioan, un lider sindical de pe platforma industrială din Slatina.

Mai multe persoane care au participat la protestul de la Slatina au spus că au ieșit în stradă în urma unor apeluri făcute pe Facebook. Protestatarii au scandat în mai multe rânduri "Jos mafia", "Corupția ucide".

AGERPRES/(A, autor: Cristina Matei, editor: Mihai Simionescu)


populare
astăzi

1 Cine l-a trădat pe liderul de la Caracas. O sursă CIA din Venezuela a ajutat la localizarea și capturarea lui Nicolás Maduro

2 Reacția Rusiei după capturarea liderului venezuealean Nicolas Maduro

3 Citiți și voi ce se întâmplă în China... Practic, asta confirmă încă o dată că omenirea a intrat într-o nouă eră...

4 Femeia misterioasă cu cască neagră, suspectată de declanșarea focului în barul din Crans-Montana

5 Odesa este practic asediată, ceea ce ar putea provoca prăbușirea economiei Ucrainei