UPDATE Dragoș Băsescu, adus cu mandat la DNA

UPDATE Dragoș Băsescu, adus cu mandat la DNA

Dragoș Băsescu, nepotul fostului președinte Traian Băsescu, a fost adus cu mandat, miercuri, la Direcția Națională Anticorupție. Dragoș Băsescu este fiul lui Mircea Băsescu, fratele fostului șef al statului.

Conform unor surse judiciare, Dragoș Băsescu ar fi suspectat de trafic de influență, după ce ar fi cerut unui om de afaceri un milion de euro cu ajutorul unui complice pentru a-i rezolva problemele judiciare într-un dosar instrumentat de procurorul Remus Jurj, de la DIICOT.

Ar fi vorba despre omul de afaceri Sandu Staicu, pentru care DIICOT a cerut arestarea preventivă.

Dragoș Băsescu, arată sursele, ar fi pretins inițial 500.000 de euro pentru ca omul de afaceri să nu fie arestat preventiv în urma contestației DIICOT și încă 500.000 de euro pentru ridicarea sechestrului pe avere.

Banii urmau să fie disimulați într-un contract fictiv de consultanță cu o firmă internațională. AGERPRES


populare
astăzi

1 BREAKING Administratoarea blocului din Rahova a ajuns la audieri și susține că reprezentanții firmei recomandate de Distrigaz au rupt sigiliul

2 De citit...

3 Virginia Giuffre a mărturisit că a fost violată de un „prim-ministru cunoscut” pe insula lui Epstein. „Am ieșit plină de sânge”

4 Un oficial al BNR, declarații surprinzătoare despre recuperarea Tezaurului României din Rusia la un post TV din Polonia

5 Postarea lui CTP despre tragedia din cartierul Rahova a stârnit dezbateri aprinse: „Îți pasă mai mult de ucraineni decât de români”