Tenis: Novak Djokovic a pierdut un set, dar s-a calificat în turul al treilea la US Open

Tenismanul sârb Novak Djokovic, principalul favorit al turneului US Open, s-a calificat în runda a treia la New York, după ce a dispus în patru seturi de britanicul Kyle Edmund (numărul 44 mondial), cu 6-7 (5/7), 6-3, 6-4, 6-2, miercuri, în bula securizată de la Flushing Meadows.

Djokovic a făcut mai multe erori neforţate ca de obicei, 34, dar treptat şi-a ridicat nivelul de joc şi a obţinut victoria, după trei ore şi 13 minute de joc.

Pentru liderul ATP a fost a 25-a victorie din tot atâtea meciuri în 2020, următorul său adversar fiind germanul Jan-Lennard Struff.

Grecul Stefanos Tsitsipas, numărul 6 mondial, s-a calificat şi el în turul al treilea, după o victorie în trei seturi în faţa americanului Maxime Cressy (168 ATP), 7-6, (7/2), 6-3, 6-4. Tsitsipas, care atinge la 22 de ani pentru prima oară acest stadiu al turneului, va juca pentru calificarea în optimi cu croatul Borna Coric. De remarcat că Maxime Cressy a reuşit 21 de aşi în acest meci.

Germanul Alexander Zverev, numărul 7 mondial, a obţinut biletul pentru turul al treilea după o victorie în patru seturi în faţa americanului Brandon Nakashima (223 ATP), cu 7-5, 6-7 (8/10), 6-3, 6-1 (2 ore 55 minute).

Zverev nu a avut un meci uşor cu adversarul de 19 ani, dar a reuşit 24 de aşi, performanţă estompată în oarecare măsură de cele 10 duble greşeli comis.

Următorul adversar al lui Sascha Zverev va fi francezul Adrian Mannarino.

Rezultatele înregistrate miercuri în turul al doilea al probei masculine de simplu:
Novak Djokovic (Serbia/N.1) - Kyle Edmund (Marea Britanie) 6-7 (5/7), 6-3, 6-4, 6-2
Jan-Lennard Struff (Germania/N.28) - Michael Mmoh (SUA) 6-2, 6-2, 7-5
Pablo Carreno-Busta (Spania/N.20) - Mitchell Krueger (SUA) 6-1, 6-2, 6-2
Ricardas Berankis (Lituania) - Steve Johnson (SUA) 7-5, 6-2, 1-6, 7-6 (7/1)
Taylor Fritz (SUA/N.19) - Gilles Simon (Franţa) 7-5, 6-3, 6-2
Filip Krajinovic (Serbia/N.26) - Marcos Giron (SUA) 6-4, 6-1, 6-3
David Goffin (Belgia/N.7) - Lloyd Harris (Africa de Sud) 7-6 (8/6), 4-6, 6-1, 6-4
Borna Coric (Croaţia/N.27) - Juan Ignacio Londero (Argentina) 7-5, 4-6, 6-7 (5/7), 6-2, 6-3
Jordan Thompson (Australia) - Egor Gherasimov (Belarus) 6-1, 6-4, 3-6, 6-3
Mihail Kukuşkin (Kazahstan) - Christian Garin (Chile/N.13) 6-2, 6-1, 3-6, 4-6, 7-5
Cameron Norrie (Marea Britanie) - Federico Coria (Argentina) 6-3, 6-4, 6-4
Alejandro Davidovich Fokina (Spania) - Hubert Hurkacz (Polonia/N.24) 6-4, 1-6, 6-2, 6-2
Adrian Mannarino (Franţa/N.32) - Jack Sock (SUA) 7-6 (7/5), 7-5, 6-2
Alexander Zverev (Germania/N.5) - Brandon Nakashima (SUA) 7-5, 6-7 (8/10), 6-3, 6-1
Denis Shapovalov (Canada/N.12) - Soonwoo Kwon (Coreea de Sud) 6-7 (5/7), 6-4, 6-4, 6-2
Stefanos Tsitsipas (Grecia/N.4) - Maxime Cressy (SUA) 7-6 (7/2), 6-3, 6-4
AGERPRES (AS-editor: Mihai Ţenea, editor online: Simona Aruştei)

4 „Dacă voiai să câștigi nu era suficient doar să-ți petreci câteva ore cu un bărbat”

5 AUDIO Numele lui Coldea, într-un nou scandal. Anca Alexandrescu a difuzat înregistrări depuse la DNA