A fost ucis liderul grupării Stat Islamic, irakianul Abu al-Hassan al-Hashemi al-Quraishi

Gruparea Stat Islamic (SI) a anunţat miercuri moartea liderului său, irakianul Abu al-Hassan al-Hashemi al-Quraishi, ucis „în luptă împotriva duşmanilor lui Dumnezeu”.

Luptători Stat Islamic. FOTO Arhivă

Luptători Stat Islamic. FOTO Arhivă

Purtătorul de cuvânt Abu Omar al-Muhajir a anunţat că a fost numit un nou 'calif al musulmanilor, Abu al-Husayn al-Husayni al-Qurashi, scrie Agerpres.

Purtătorul de cuvânt nu precizează în ce condiţii a murit şeful grupării şi nu dă alte indicii nici despre noul lider , care poartă acelaşi nume ca şi predecesorul său, Al-Qurashi, ce se referă la tribul profetului Mahomed, căruia 'califul' autoproclamat trebuie să-i fie descendent.

După o ascensiune fulgerătoare în 2014 în Irak şi Siria şi cucerirea de vaste teritorii, SI şi-a văzut 'califatul' învins de ofensive succesive în aceste două ţări, în 2017, respectiv 2019.

De atunci, organizaţia a fost destabilizată de mai multe ori de moartea sau capturarea liderilor săi.

Sursa: adevarul.ro


populare
astăzi

1 Urmează Bolojan?

2 REVOLTĂTOR Comisia Europeană cere extinderea contribuției CASS asupra pensiilor pentru a face rost de bani pentru salariile bugetarilor!

3 Întârzierea la A0 Nord / Lotul 3, finalizat abia în septembrie, ține blocat și Lotul 4

4 Înalt oficial al Guvernului Bolojan, pus sub acuzare de DNA

5 Peste 60.000 de persoane au stabilit un record la Mogoșoaia: cel mai mare festival familial din Europa de Est