AFC Hermannstadt a întrerupt seria de victorii a FC Universității Craiova

AFC Hermannstadt a învins-o pe Universitatea Craiova cu scorul de 1-0 (0-0), joi seara, pe teren propriu, la Mediaş, într-un meci din etapa a opta a Superligii de fotbal.

Faza golului AFC Hermannstadt - FC UNiversitatea Craiova. Captură video.

Ploaia torențială a încurcat socotelile Universității Craiova.

Nou-promovata (AFC Hermannstadt) a tras de mai multe ori spre poartă, dar mai aproape de gol a fost formația din Bănie.

La pauză, scorul a fost de 0-0, fără ca vreuna dintre echipe să reușească să expedieze vreun șut pe poartă.

Hermannstadt a venit cu forțe niu, după pauză, Daniel Paraschiv marcând în minutul 47 al partidei, dar golul a fost anulat pentru un ofsaid milimetric.

Unicul gol valabil al partidei a fost înscris de Daniel Paraschiv 3 minute mai târziu (50), din pasa lui Mino Sota, după o minge greşită de Bogdan Mitrea.

Universitatea a evoluat foarte slab şi a trimis primul său şut pe poartă în min. 76, prin Andrei Ivan. Craiova a aruncat mingi spre careu, dar fără Koljic, accidentat, nu au avut efect.

Nou-promovata AFC Hermannstadt rămâne neînvinsă în acest sezon, cu trei victorii şi două egaluri, clasându-se la acest moment pe locul 4 în campionat (cu 13 puncte), la doar 5 puncte de prima clasată, în vreme ce, FCU Craiova ocupă locul 11 cu 10 puncte.

Universitatea, care venea după trei victorii consecutive, a suferit primul eşec în campionat cu Mirel Rădoi antrenor.

AFC Hermannstadt - Universitatea Craiova 1-0 (0-0), Stadion Gaz Metan - Mediaş

A marcat: Daniel Paraschiv (50).

Arbitru: Florin Andrei (Târgu Mureş); arbitri asistenţi: Ciprian Florin Danşa (Satu Mare), Adrian Vornicu (Iaşi); al patrulea oficial: Iulian Călin (Ştefăneşti/Argeş)

Arbitru video: Iuliana Elena Demetrescu (Râmnicu Vâlcea); arbitru asistent video: Vasile Marinescu (Bucureşti)

Observatori: Marcel Savaniu (Satu Mare) - CCA, Ştefan Popa (Bucureşti) – LPF

AFC Hermannstadt - Universitatea Craiova, echipe de start:

Hermannstadt: Muțiu - Butean, Antoche, I. Stoica, Opruț - Biceanu, Mino Sota, Alhassan - P. Petrescu, D. Paraschiv, C. Popescu

Rezerve: Uțiu - Issah, Etienne, Al. Răuță, Balaure, Năstăsie, Oroian, Hora, Buhăcianu

Antrenor: Marius Măldărășanu

FC Universitatea Craiova: Lazar - Papp, Mitrea, Screciu - Hanca, Al. Crețu, Mateiu, N. Bancu - Baiaram, Koljic, An. Ivan

Rezerve: I. Popescu - Găman, Vătăjelu, Martic, Căpătînă, Vînă, Nistor, Cîmpanu, Markovic

Antrenor: Mirel Rădoi

5 Eduard Hellvig, atac dur la medicul Cîrstoiu: „Când spectacolul începe să fie fluierat, își iau trusa de machiaj și își văd de drum”