ALERTĂ Călin Georgescu rămâne sub control judiciar, decizie definitivă!

ALERTĂ Călin Georgescu rămâne sub control judiciar, decizie definitivă!

Călin Georgescu rămâne sub control judiciar, a decis joi Judecătoria Sector 1, potrivit surselor G4Media. Magistrații au judecat plângerea sa împotriva măsurii controlului judiciar în dosarul Parchetului General în care este cercetat penal pentru șase infracțiuni.

Primul termen al procesului a avut loc luni, când Georgescu a venit înconjurat de bodyguarzi și o mulțime de susținători, care au provocat o adevărată busculadă în fața sediului instanței.

Instanța a amânat atunci dezbaterile pentru miercuri, după ce avocații lui Georgescu au cerut timp pentru a studia documentele de la dosar.

Călin Georgescu, fost candidat la alegerile prezidențiale, a fost pus miercurea trecută sub control judiciar de procurorii de la Parchetul General pe o perioadă de 60 de zile, el având mai multe interdicții, printre care să părăsească țara fără încuviințarea autorităților judiciare, și nu are voie să posteze pe rețelele de socializare conținut cu caracter legionar, fascist, antisemit, rasist sau xenofob.

Georgescu este urmărit penal pentru săvârșirea a șase infracțiuni, cea mai gravă fiind cea de instigare la acțiuni împotriva ordinii constituționale, în formă tentată.

Concret, Georgescu este acuzat că a pus la cale un plan de destabilizare a României cu ajutorul mercenarilor conduși de Horațiu Potra, după ce Curtea Constituțională a anulat rezultatele primului tur al alegerilor prezidențiale.


populare
astăzi

1 Ce se întâmplă oare? / Un editorial care dă de gândit despre PSD. S-a format masa critică pentru măturarea grupării Ciolacu-Grindeanu?

2 Cea mai nouă și dătătoare de speranță predicție a lui Ray Kurzweil, unul dintre cei mai cunoscuți futurologi ai Silicon Valley

3 BREAKING Moment negru în Justiție! / Sute de dosare de corupție dinamitate după ce Curtea Supremă a decis că polițiștii judiciari de la DGA au dreptul s…

4 BREAKING Se strânge lațul? / Păgubiții Nordis fac plângere penală la DNA împotriva lui Ciolacu, Grindeanu și Vicol

5 BREAKING Ce se întâmplă? / Portavionul american USS Nimitz și-a schimbat brusc traseul și se îndreaptă spre Orientul Mijlociu!