Alertă pe aeroportul din Cluj: un avion cu peste 200 de pasageri a anunțat probleme la aterizare. Plan Roșu de Intervenție, activat

Alertă pe aeroportul din Cluj: un avion cu peste 200 de pasageri a anunțat probleme la aterizare. Plan Roșu de Intervenție, activat

Un avion care urma să aterizeze pe Aeroportul Internaţional „Avram Iancu” din Cluj-Napoca a transmis că are dificultăţi la aterizare, din cauza unei defecţiuni la fuzelaj. A fost activat Planul Roșu de Intervenție. Peste 200 de pasageri se află la bordul aeronavei.

Aeroportul din Cluj Napoca FOTO: Arhivă

Aeroportul din Cluj Napoca FOTO: Arhivă

Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă „Avram Iancu” al judeţului Cluj a fost notificat marți, 18 februarie 2025, de către reprezentanţii Aeroportului Internaţional despre faptul că un avion ar putea întâmpina dificultăţi la aterizare, din cauza unei defecţiuni la fuzelaj.

„Astfel, a fost activat planul roşu de intervenţie. La faţa locului deplasându-se patru autospeciale cu apă şi spumă, două ambulanţe SAJ şi o ambulanţă SMURD”, a precizat ISU Cluj.

Aeronava avea peste 200 de pasageri la bord și 10 tone de combustibil. Din fericire, avionul a aterizat în siguranță și niciun pasager nu a necesitat îngrijiri medicale.

,,Avionul zbura pe ruta Brașov - Londra -Luton. A transmis un mesaj pan-pan. A luat decizia să aterizeze pe Aeroportul din Cluj. Noi am pus în aplicare planul de criză și am anunțat și ISU Cluj. Aterizarea a fost realizată în siguranță asistată de pompierii aeroportului și ISU. Avionul avea 221 de pasageri și peste 10 tone de combustibil” a explicat David Ciceo, directorul Aeroportului din Cluj-Napoca pentru Știri de Cluj.

Sursa: adevarul.ro


Citește și:

populare
astăzi

1 Adevărații șefi ai României, la ei e cheia...

2 O informație care dă de gândit...

3 VIDEO „Taci dracu' din gură, ești altă generație, nu vă suport” / Claudiu Bleonț și-a umilit fetița pe scenă

4 VIDEO Nicușor Dan a luat-o razna? Serie de gafe la dezbaterea de la TVR

5 Aceste lucruri se petrec în „curata” Germanie... La Amsterdam, unde abia poți respira pe anumite străzi din cauza „ierbii”, cum o fi?