Alexandra Dulgheru, calificată în optimile turneului WTA de la Auckland

Alexandra Dulgheru, calificată în optimile turneului WTA de la Auckland

Jucătoarea română de tenis Alexandra Dulgheru s-a calificat, luni, în optimile de finală ale turneului WTA de la Auckland (Noua Zeelandă), dotat cu premii totale de 226.750 dolari, după ce a dispus de belgianca Alison van Uytvanck, cap de serie numărul opt, cu 1-6, 6-2, 6-4.

Dulgheru (26 ani), aflată pe locul 69 în lume, s-a impus într-o oră și 41 de minute de joc, în ciuda faptului că a comis nu mai puțin de 9 duble greșeli.

Alexandra a învins-o o dată pe van Uytvanck (21 ani, 44 WTA), în 2012, în primul tur la s-Hertogenbosch (iarbă), cu cu 7-5, 7-6 (7).

Românca și-a asigurat un cec de 3.310 dolari și 30 de puncte WTA, iar în optimile de finală o va întâlni pe câștigătoarea dintre kazaha Iulia Putințeva și neozeelandeza Marina Erakovic.

AGERPRES 


populare
astăzi

1 Copiii care s-au aruncat îmbrățișați în fața unui TIR aveau 13, respectiv 15 ani. Motivul tulburător pentru care și-ar fi pus capăt zilelor

2 Donald Trump l-a sunat pe Viktor Orban ca să-l întrebe de ce blochează negocierile de aderare a Ucrainei la UE

3 „În a doua jumătate a anului situația categoric se va deteriora atât pentru firme cât și pentru populație”

4 BREAKING Cometa activă 3I / ATLAS ar putea fi o sondă extraterestră / Oamenii de știință de la Harvard vorbesc despre posibilitatea de a fi „vizitați” în …

5 VIDEO Primarul localității din care era fata de 14 ani oferă detalii șocante / Au fost identificați tinerii care au murit pe A1, loviți de un TIR