„Ambasadorul ucrainean, consilierul său, au cerut în lacrimi să continue întâlnirea”

Consilierul american pentru securitate națională Mike Waltz a declarat pentru Fox News că imediat după altercația care a avut loc cu o zi înainte la Casa Albă, Donald Trump a fost sfătuit să pună capăt negocierilor cu președintele ucrainean Volodymyr Zelensky imediat.

Când ședința Biroului Oval s-a încheiat, cele două delegații au mers în camere separate, a spus Waltz. Consilierul a spus că el, secretarul de stat Marco Rubio și alți oficiali de rang înalt „i-au spus aproape în unanimitate președintelui că, după această insultă, pur și simplu nu vedem cum putem merge mai departe”. Ei au simțit că „orice interacțiune ulterioară va merge doar în direcția opusă din acest punct încolo”.

Waltz a cerut apoi delegației ucrainene să părăsească Casa Albă, a informat CNN.

Întrebat de Fox News dacă Zelensky și-a dat seama ce s-a întâmplat, Waltz a răspuns că nu. „Dar echipa lui și-a dat seama. Ambasadorul său, consilierul său – au cerut literalmente în lacrimi să continue întâlnirea. Dar Zelensky era încă înclinat să continue disputa”, spune el.


populare
astăzi

1 Ce se întâmplă în Rusia? / Anomaliile observate de un corespondent din presa occidentală

2 „Jocurile din jurul lui Bolojan scufundă România” / Traian Băsescu, atac dur la clasa politică

3 Degringoladă în PSD / „Nu mă văd într-un partid cu Sorin Grindeanu la conducere. Uită-te în sondaje: cel mai mare partid este AUR”

4 Experiență de coșmar pentru o familie într-un resort din Hurghada, Egipt: dezastrul găsit în hotelul pentru care a plătit 4.000 de euro

5 Eugen Tomac ar fi fost propus premier de Nicușor Dan în fața partidelor. Președintele are și o variantă alternativă