ASA Târgu Mureș s-a calificat în semifinalele Cupei Ligii, la loviturile de departajare

ASA Târgu Mureș s-a calificat în premieră în semifinalele Cupei Ligii la fotbal, miercuri seara, după ce a învins-o pe CFR Cluj, în deplasare, cu scorul de 5-4 la loviturile de departajare, scorul fiind egal la finalul prelungirilor, 1-1.

CFR a dominat prima repriză, a avut două bare, prin Laurențiu Rus (28) și Tiago Lopes (52), dar ASA a fost mai incisivă în repriza a doua și a reușit să deschidă scorul prin nigerianul Benjamin Kuku (64).

Clujenii au restabilit egalitatea prin Cristian Bud (83), dar mureșenii puteau smulge calificarea în ultimele secunde ale timpului adițional, când Gabi Mureșan a trimis în bară din lovitură liberă de la 18 metri (90+7).

CFR a dominat prelungirile, dar niciuna dintre formații nu a reușit să marcheze golul decisiv.

La loviturile de departajare, de la CFR au ratat Tiago Lopes și Laurențiu Rus, în timp ce Marius Constantin a ratat de la ASA. Claudiu Belu a marcat golul calificării pentru echipa antrenată de Dan Alexa. Pentru ASA au mai transformat Gabi Mureșan, Gabi Matei, Emil Dică și Romeo Surdu (Mureșan, Dică și Surdu au jucat în trecut la CFR), iar pentru clujeni au înscris Filipe Nascimento, Andrei Mureșan, Alexandru Neagu și Cristian Bud.

În semifinale, ASA o va înfrunta pe ACS Poli Timișoara, meciurile fiind programate în dublă manșă, pe 21-22 decembrie, respectiv 1-2 martie 2017.

CFR 1907 Cluj — ASA Târgu Mureș 1-1 (0-0, 1-1), după prelungiri; 4-5 la loviturile de departajare, Stadion ''Dr. Constantin Rădulescu'' — Cluj-Napoca
Au marcat: Cristian Bud (83), respectiv Benjamin Kuku (64).
Au executat în ordine loviturile de departajare: Filipe Nascimento 1-0 (gol), Gabriel Mureșan 1-1 (gol), Andrei Mureșan 2-1 (gol), Marius Constantin 2-1 (ratare — peste poartă), Tiago Lopes 2-1 (ratare — apără Pedro Mingote), Gabriel Matei 2-2 (gol), Alexandru Neagu 3-2 (gol), Emil Dică 3-3 (gol), Cristian Bud 4-3 (gol), Romeo Surdu 4-4 (gol), Laurențiu Rus 4-4 (ratare — peste poartă), Claudiu Belu 4-5 (gol).
Arbitru: Iulian Călin (Ștefănești/Argeș); arbitri asistenți: Marius Florin Badea (Râmnicu Vâlcea), Romică Bîrdeș (Pitești); arbitru de rezervă: Cătălin Buși (Râmnicu Vâlcea)
Observatori: Patrițiu Abrudan (Cluj-Napoca) — CCA, Constantin Stătescu (București) — LPF

AGERPRES (editor: Mihai Țenea, editor online: Adrian Dădârlat)

1 Un text dur și fără perdea despre ce se întâmplă acum în Ucraina și în „lumea civilizată”

3 Dezvăluiri despre culisele unor negocieri secrete care ar fi putut termina demult războiul din Ucraina / Putin și Zelenski au fost dispuși să ia în cons…

4 Hărți care dau fiori / Victoria Rusiei în Ucraina ar avea consecințe devastatoare pentru apărarea NATO. România, printre țările aflate în pericol