Augustin Lazăr: Lupta anticorupţie va continua cu fermitate; doamna Jurma este persoana potrivită la conducerea DNA

Lupta anticorupţie "va continua cu fermitate", a declarat joi procurorul general al României, Augustin Lazăr, care a adăugat că procurorul-şef interimar al DNA, Anca Jurma, este persoana potrivită la conducerea acestei instituţii.

"Astăzi a avut loc instalarea procurorului-şef interimar. (...) Doamna procuror Anca Jurma a fost delegată în funcţia de procuror-şef al DNA pe o perioadă de şase luni. (...) Aş dori să reamintesc câteva din priorităţile Ministerului Public şi ale DNA. Prima din ele - lupta anticorupţie va continua cu fermitate. A doua prioritate - aplicarea legislaţiei anticorupţie se va efectua în continuare în conformitate cu normele şi standardele internaţionale de eficacitate. (...) DNA va apela la resursele pe care le are, resursele umane de expertiză profesională care au făcut din această Direcţie una din instituţiile cunoscute pe plan european ca fiind furnizoare de expertiză în domeniu", a afirmat Lazăr, la ceremonia de preluare a mandatului de către Anca Jurma.

El a susţinut că Anca Jurma este "persoana potrivită", care indică faptul că DNA "are resurse pe profilul necesar în momentul oportun".

Potrivit şefului Ministerului Public, Jurma este un procuror cu experienţă mare şi cu o foarte bună pregătire profesională. AGERPRES/(A - autor: Mădălina Cerban, editor: Claudia Stănescu, editor online: Irina Giurgiu)


populare
astăzi

1 VIDEO „Noi luptăm din nou cu Europa, care a fost sursa tuturor nenorocirilor și a tot răului din istoria omenirii, a două războaie mondiale”

2 BREAKING Uite unde sunt bănișorii noștri, uite de ce au tăiat pensiile! / Banca de stat Eximbank susține că a avertizat guvernele Ciucă și Ciolacu că st…

3 STENOGRAME „Nu crede că vorbesc cu Nicușor…E agitat rău, a luat-o cu capu’, nu? / E și variantă cu Voineag”

4 Noi amănunte despre tentativa de lovitură de stat din China / Lui Xi Jinping i-ar fi trecut glonțul pe la urechi la propriu!

5 Aliați neliniștiți și Fox News: momentul în care Trump a înțeles că situația din Minneapolis îi scapă de sub control