Australian Open, meciuri-capodoperă, la băieți: Aproape opt ore de tenis în primele două optimi de luni

Australian Open 2023 a intrat în a doua săptămână, cu două meciuri colosale pe tabloul masculin! Vorbim despre confruntările Rublev (6 ATP) – Rune (10 ATP) și Shelton (89 ATP) – Wolf (67 ATP), în care a fost nevoie de aproape opt ore de tenis pentru ca învingătorii să ajungă în sferturi!

Rusul Andrey Rublev a câștigat un meci incredibil, la Australian Open. FOTO: Facebook

În confruntarea Rublev – Rune, după patru seturi împărțite în mod egal, decisivul a fost, pur și simplu, fantastic! Cât un meci întreg, la fete, în condițiile în care a durat o oră și un minut. Danezul Holger Rune a condus cu 5-2 și părea că își va adjudeca victoria, după o luptă teribilă. Doar că de la acest scor a început revenirea ireală a rusului Andrey Rublev. Care a egalat, incredibil: 5-5! Cum ultimele două game-uri au fost câștigate pe serviciu, s-a ajuns la tiebreak. Ce-i drept, înainte de acest moment, Rune a irosit două mingi de meci, la 6-5!

Tiebreak-ul? Sufocant! Prelungirea unui meci stelar, practic! Din nou, Rune părea că are drum deschis spre victorie, după ce a condus cu 5-0 și 6-2. Apoi însă, Rublev a egalat: 7-7! Și și-a continuat revenirea fabuloasă, având două mingi de meci la 9-7. Ambele irosite însă: 9-9. Rusul n-a dezarmat însă și, finalmente, s-a impus în tiebreak cu 11-9. În sferturi, Rublev va întâlni învingătorul meciului De Minaur (24 ATP) – Djokovici (5 ATP).

Duelul americanilor, splendid

După acest meci superb, a venit încă un duel splendid, cel al americanilor Ben Shelton – Jeffery John Wolf. Și aici a fost un meci-mamut, de 3 ore și 51 de minute. La finalul căruia puștiul Ben Shelton, de 20 de ani, și-a continuat seria incredibilă, la Melbourne. Americanul s-a impus cu 6-7, 6-2, 6-7, 7-6, 6-2 și, în sferturi, îl așteaptă un duel cu Bautista-Agut (25 ATP) sau cu conaționalul său, Tommy Paul (35 ATP).