Aviaţia militară ungară a interceptat un avion neidentificat şi l-a escortat către Slovacia

Aviaţia militară ungară a interceptat un avion neidentificat şi l-a escortat către Slovacia

Avioane militare Gripen ale Forţelor aeriene ungare au interceptat miercuri un avion comercial aflat în spaţiul aerian al Ungariei, a anunţat Ministerul Apărării de la Budapesta, citat de MTI.

Avionul, înregistrat în Insulele Caiman, efectua un zbor între Abu Dhabi (Emiratele Arabe Unite) şi Londra.

Aeronava nu a reuşit să stabilească un contact radio cu autoritatea ungară de control al traficului aerian şi, în aceste condiţii, Sistemul integrat de apărare aeriană al NATO a alertat Serviciul de poliţie aeriană din Ungaria.

Avioanele Gripen participau la un exerciţiu şi au escortat avionul înregistrat în Insulele Caiman până la limita spaţiului aerian ungar, către Slovacia, a menţionat Ministerul Apărării ungar.AGERPRES


populare
astăzi

1 Voi ați citit ce scrie Ana Birchall despre ce urmează să se întâmple după decizia judecătoarei Savonea în cazul Voiculescu?

2 Citiți asta / Aceste porcării transpartinice au îngropat România....

3 „Venea Mercedesul şi mă lua dimineaţa, aveam apartament în închisoare, puteam să aduc 100 de femei!”

4 Noua Eră / Priviți cu cine s-a căsătorit acest japonez de 53 de ani!

5 BREAKING „L-am chemat să ocupe o poziție la București”