Azi are loc o eclipsă solară bizară - Soarele va arăta ca un inel pe cer

Un live stream cu eclipsa este disponibil pe acest site.

Eclipsa de soare de marţi se numeşte inelară şi are loc în momentul când Luna se va afla la distanţa sa maximă de Pământ. Astfel, Luna este prea mică pentru a acoperi Soarele în totalitate, iar efectul va fi unul inelar.

Doar cercetătorii din Antarctica vor avea ocazia să vadă eclipsa inelară, dar faze parţiale vor fi vizibile şi în alte părţi ale lumii, din păcate acestea fiind insule oceanice. Singurul loc cu adevărat popular va fi Australia şi insula Tazmania.

Aceasta este prima eclipsă solară din 2014. Potrivit NASA, această eclipsă este mai rară deoarece Luna se amplasează în faţa Soarelui în timp ce este la distanţă mare de Terra.

Ultima eclipsă vizibilă de pe Pământ a fost cea lunară din 15 aprilie, când Luna a fost văzută în culori roşii. Fenomenul a fost numit Luna Roşie.

[<a href="//storify.com/vladandriescu3/luna-ro-ie-eclips" target="_blank">View the story "Luna Roşie, eclipsă" on Storify</a>]

Sursa: adevarul.ro


populare
astăzi

1 Primul an de austeritate sub Bolojan / A redus deficitul, dar economia României a intrat în recesiune tehnică

2 Așa o fi? / Ceva grav de tot urmează a se întâmpla în războiul din Ucraina

3 Ăla cu ceas Cartier de 44.000 de euro e președintele PSD al CJ Olt...

4 Imagini care dau fiori vizavi de Porțile de Fier 2

5 Ce „coace” Tucker Carlson? /