Baschet masculin: BC Mureș și CSM CSU Oradea, în finala Ligii Naționale

Baschet masculin: BC Mureș și CSM CSU Oradea, în finala Ligii Naționale

Finala Ligii Naționale de baschet masculin se va disputa între BC Mureș Târgu Mureș și CSM CSU Oradea, care au câștigat semifinalele cu scorul general de 3-1.

BC Mureș Tg Mureș a dispus de Steaua CSM Eximbank cu scorul de 75-72 (17-17, 17-13, 17-17, 11-15, 13-10), după prelungiri, vineri, pe teren propriu.

Vicecampioana avea un mic avantaj la jumătatea partidei, 34-30, care a crescut la 11 puncte (50-39), pe finalul sfertului al treilea. Cu 2 minute și 16 înainte de finalul timpului regulamentar, mureșenii aveau patru puncte în plus pe tabela de marcaj, 62-58, dar Nicoară a reușit patru puncte pentru Steaua, egalând când mai erau 94 de secunde. Ambele echipe au ratat aruncările încercate până la final și s-a intrat în prelungiri. Steaua a dominat primele trei minute, dar gazdele au întors situația apoi, câștigând după două aruncări libere transformate de Barro, când mai era o secundă de disputat.

Ousmane Barro (15 puncte, 4 recuperări), Goran Gajovic (14 p, 4 rec, 5 pase decisive) și Alhajji Mohammed (13 p, 6 rec, 2 pd) au fost cei mai buni oameni ai ardelenilor. De la Steaua s-au evidențiat Marko Marinovic (18 p, 5 pd), Titus Nicoară (16 p, 12 rec) și Nikola Malesevic (14 p, 2 rec, 4 pd).

În cealaltă semifinală, CSM CSU Oradea s-a impus clar pe terenul echipei U-Banca Transilvania Cluj, cu scorul, de 76-56 (19-12, 24-19, 18-12, 15-13). Orădenii au dominat jocul și și-au mărit constant avantajul de pe tabelă, câștigând fără emoții.

Martin Zeno a fost principalul realizator al orădenilor, cu 20 puncte, 2 recuperări, 4 pase decisive. Sean Barnette a avut și el o prestație remarcată, cu 16 p, 8 rec, 4 pd. De la clujeni s-a evidențiat doar Andrei Kalnicenko (15 p).

AGERPRES (AS/editor: Mihai Țenea, editor online: Adrian Dădârlat)


populare
astăzi

1 De citit ce spune omul ăsta despre legea contestată de președinte cu citate din Eminescu...

2 Grindeanu, la RTV / Ministrul Pîslaru a mers la Bruxelles şi a venit de acolo cu un „to do list”, așa avem primul pachet de măsuri fiscale

3 BREAKING Generalul Cristian Radu, prim-adjunctul lui Arafat la IGSU, a fost condamnat la închisoare 3 ani și 10 luni pentru după ce a mușamalizat un a…

4 BREAKING Mihaela Ciochină, favorită pentru a deveni președinta CCR!

5 Șapte obiceiuri de dimineață care te ajută să slăbești, recomandate de nutriționiști şi susținute de știință