Baza aeriană rusă din Kursk a fost lovită de o dronă

O bază aeriană rusă din Kursk a fost lovită miercuri seara de o dronă, a declarat un înalt oficial ucrainean, relatează The Guardian.

Anton Gerashchenko, un consilier prezidențial senior al lui Volodimir Zelenski, a postat o serie de actualizări pe Telegram, spunând că o „dronă necunoscută” a lovit instalația militară.

Citând rapoarte nespecificate din presa rusă, el a spus că au avut loc „două explozii în Kursk , lângă aerodrom”. „Dronă necunoscută a lovit o instalație militară din Kursk ”, a adăugat el mai târziu.

Imaginile care circulă online par să arate că o serie de explozii zguduie orașul în vestul Rusiei, în jurul orei 22:00, ora locală.

Organizația rusă de presă RIA l-a citat pe guvernatorul regional Roman Starovoit spunând că „Apărarea aeriană a lucrat seara deasupra regiunii Kursk, nu au existat victime și nicio pagubă”.

Sursa: adevarul.ro


populare
astăzi

1 Urmează Bolojan?

2 REVOLTĂTOR Comisia Europeană cere extinderea contribuției CASS asupra pensiilor pentru a face rost de bani pentru salariile bugetarilor!

3 Întârzierea la A0 Nord / Lotul 3, finalizat abia în septembrie, ține blocat și Lotul 4

4 Înalt oficial al Guvernului Bolojan, pus sub acuzare de DNA

5 Peste 60.000 de persoane au stabilit un record la Mogoșoaia: cel mai mare festival familial din Europa de Est