Bistriţa-Năsăud: Lapoviţă şi ninsoare în Munţii Rodnei, la peste 1.200 de metri altitudine

Primii fulgi de zăpadă au căzut, miercuri, în Pasul Rotunda din Munţii Rodnei, unde, la peste 1.200 de metri altitudine, se înregistrează lapoviţă şi ninsoare, potrivit informaţiilor transmise de Inspectoratul de Jandarmi Judeţean (IJJ) Bistriţa-Năsăud.

"Jandarmii montani Rodna informează că în Pasul Rotunda, pe traseul Şaua Gaja - Lacul Lala, la 1.200 m altitudine este lapoviţă, iar la peste 1.600 m altitudine ninge. Temperatura înregistrată este de 0 grade Celsius. Ceaţa este densă, iar vizibilitatea este redusă sub 50 metri", a informat IJJ.

Jandarmii montani le recomandă turiştilor să nu plece la drum fără să se informeze asupra condiţiilor climaterice şi prognozei meteo, să folosească traseele marcate şi să poarte echipament adecvat. AGERPRES


populare
astăzi

1 Da, este Trump la Moscova. Este de amintit ce-a făcut după ce s-a întors de acolo...

2 Cum a reușit Iranul să lovească unde americanii păreau invincibili. Adevărul incomod pentru Trump: „Asta arată o evaluare greșită”

3 O diplomată aflată la post în Emiratele Arabe Unite critică Parlamentul pentru că a permis SUA să folosească baza Kogălniceanu

4 Iranul dă șah economiei mondiale, dar americanii mai au o carte de jucat. Expert: „E o armă teribilă”

5 O femeie l-ar fi ruinat pe bogatul Ioan Niculae. Dezvăluirile unui fost apropiat din fotbal