Botoşani: Încă opt persoane întoarse din Italia, introduse în centrele de carantină

Alte opt persoane din judeţul Botoşani care s-au întors din Italia au intrat în carantină, miercuri seară, în două centre special constituite, a declarat, pentru AGERPRES, prefectul Dan Nechifor.

Potrivit acestuia, şase dintre persoane au fost cazate la o pensiune turistică, iar două în tabăra şcolară "Codrii de aramă" din localitatea Agafton.

Cele opt persoane se adaugă altor zece care au sosit, miercuri, din Italia cu autocarul unei firme de transport. Ele vor rămâne în carantină timp de 14 zile, perioadă în care vor fi păzite de echipaje de jandarmi.

Pe timpul carantinei, autorităţile din Botoşani le vor asigura persoanelor cazate în tabăra şcolară şi pensiunea turistică atât hrană şi apă, cât şi produse de igienă personală. AGERPRES/(A - autor: Cristian Lupaşcu, editor: Oana Popescu, editor online: Ady Ivaşcu)


populare
astăzi

1 „Echipa de securici, șmecheri, plagiatori și oameni cu o grămadă de contracte cu statul care s-a aliniat în spatele lui Bolojan”

2 Țața convertită la politică, gest de doi lei la adresa „noului dușman al poporului”

3 O nouă postare ciudată a președintelui SUA...

4 Rareș Bogdan: „De ce PNL nu trebuie să devină sluga USR” / 1000 de membri PNL, în frunte cu Emil Boc, absentează de la congresul de userizare a PNL...

5 Viitorul Guvern Veștea / Marian Neacșu, vicepremier și la Interne, alături de lista completă a miniștrilor