Botoșani: O persoană a murit și o alta a fost rănită, după ce au fost spulberate de o mașină

Botoșani: O persoană a murit și o alta a fost rănită, după ce au fost spulberate de o mașină

O persoană a murit, iar o alta, minoră, a fost rănită în urma unui accident rutier produs, luni la prânz, în localitatea Costești- comuna Răchiți din județul Botoșani.

Potrivit Poliției Botoșani, accidentul a fost produs de un tânăr de 20 de ani, care a acroșat cu mașina, înmatriculată în Marea Britanie, o femeie de 75 de ani și o adolescentă de 15 ani, care circulau pe partea dreaptă a drumului comunal.

Ambele victime au fost aruncate în șanțul betonat de pe marginea drumului, femeia de 75 de ani murind la scurt timp după accident.

Tânărul, care era permis de un an, după ce a lovit victimele a accelerat și s-a oprit într-un gard de pe partea stângă a drumului.

Potrivit polițiștilor de circulație aflați la fața locului, șoferul ar fi prins o porțiune de gheață de pe marginea drumului și, pe fondul vitezei și lipsei de experiență, a pierdut controlul asupra volanului, intrând în pietoni.

AGERPRES (A — autor: Cristian Lupașcu, editor: Marius Frățilă, editor online: Anda Badea)


populare
astăzi

1 Adevărații șefi ai României, la ei e cheia...

2 O informație care dă de gândit...

3 VIDEO „Taci dracu' din gură, ești altă generație, nu vă suport” / Claudiu Bleonț și-a umilit fetița pe scenă

4 VIDEO Nicușor Dan a luat-o razna? Serie de gafe la dezbaterea de la TVR

5 Aceste lucruri se petrec în „curata” Germanie... La Amsterdam, unde abia poți respira pe anumite străzi din cauza „ierbii”, cum o fi?