Brașov: Doliu la Râșnov, în ziua înmormântării alpinistei decedate într-o avalanșă în Masivul Retezat

Brașov: Doliu la Râșnov, în ziua înmormântării alpinistei decedate într-o avalanșă în Masivul Retezat

Steagurile vor fi coborâte în bernă miercuri, la Râșnov, în ziua înmormântării alpinistei Dor Geta Popescu, care a decedat sâmbătă, în Masivul Retezat, fiind surprinsă de o avalanșă.

"Toate steagurile de pe instituțiile publice vor fi coborâte miercuri, în bernă, în memoria alpinistei Dor Geta Popescu. De asemenea, toate manifestările publice programate a se desfășura astăzi vor fi anulate, potrivit hotărârii ședinței Consiliului Local Râșnov, care s-a desfășurat luni seara", a declarat, pentru AGERPRES, viceprimarul orașului, Liviu Butnariu.

Sursa citată a precizat că titlul de Cetățean de Onoare al orașului Râșnov va fi acordat după perioada de doliu de 40 de zile.

Sicriul cu corpul neînsuflețit a fost depus, luni seara, la capela Bisericii "Sf. Nicolae" din Râșnov, urmând ca miercuri, începând cu ora 14,00 să aibă loc înmormântarea la cimitirul din oraș.

Dor Geta Popescu (14 ani) a decedat sâmbătă într-o avalanșă produsă în Masivul Retezat , unde se afla într-un grup de șapte persoane. În aceeași avalanșă a murit și Erik Gulacsi (12 ani).

AGERPRES


populare
astăzi

1 România, performanță unică în UE. Daniel Dăianu: Să cobori deficitul de la peste 9% spre 6% este un act remarcabil. „Era devastator”

2 S-a întâmplat și în România... / „Fiica de 13 ani a dascălului luptă încă pentru viața ei” / Profesor din Ungaria, ucis de un soldat american care a intra…

3 Pe măsură ce războiul Rusiei continuă, societatea începe să se fisureze

4 Tânăra de 20 de ani care lucrează 1.000 de hectare: „Mă identific total cu agricultura și o recomand doar celor cu pasiune și dedicare”

5 Kadîrov, spitalizat de urgență. Liderul Ceceniei a fost resuscitat într-un spital din Moscova