BREAKING Câți bani cere de la stat Nicușor Dan pentru ultimele două campanii. Cât a împrumutat și ce a răspuns președintele că va face cu sumele rămase în contul său

BREAKING Câți bani cere de la stat Nicușor Dan pentru ultimele două campanii. Cât a împrumutat și ce a răspuns președintele că va face cu sumele rămase în contul său

Președintele Nicușor Dan a beneficiat de donații și împrumuturi în valoare de peste 61,5 milioane de lei (aproximativ 12 milioane de euro) în recentele două campanii: 2024 Primăria Bucureștiului și 2025 Președinția României, scrie luni siteul de investigații Snoop. Pe acești 12 milioane Nicușor Dan a făcut cereri de rambursare.

Nicușor Dan, politician care nu a avut în ultimele campanii calitatea de membru al unui partid politic, nu a primit subvenții de la stat, așa cum se întâmplă în cazul partidelor politice. El a derulat campaniile electorale din împrumuturi, iar detaliile sunt vizibile în documentele AEP, arată siteul nonprofit Snoop.

Snoop scrie că datelele arată că din 11 milioane de euro împrumutați pentru primăvara lui 2025, actualul președinte a cheltuit în campanie un total de 27,1 milioane de lei (5,4 mil. euro) pe online, mai mult decât cele 15,9 milioane de lei (3,2 mil. euro) pentru radio, televiziune și presa scrisă.

Aici nu este însă detaliat cât au primit siteurile televiziunilor, modalitate pe care partidele o folosesc uneori ca să ofere, de fapt, bani televiziunilor. Cum au venit, în timp, banii căre Nicușor Dan?

2024 Primărie

În campania electorală din 2024 pentru Primăria Capitalei, Nicușor Dan a avut la dispoziție 660.000 de lei (circa 133.000 de euro). Suma se referă strict la perioada de 30 de zile aferentă campaniei și nu cuprinde cheltuielile efectuate în precampanie.

  • 140.000 de lei (circa 28 mii euro) donații
  • 480.000 lei (circa 97 mii euro) de lei împrumuturi
  • 40.000.000 lei (8 mii euro) de lei venituri proprii

2025 Prezidențiale

Campania prezidențială din 2025, în urma căreia Nicușor Dan a devenit președintele României, a fost însă mult mai scumpă și a costat 60,9 milioane de lei.

  • 3.601.085 de lei (712 mii euro) donații
  • 57.324.921 de lei (11,33 mil. euro) împrumuturi

Numele sunt, până acum, secrete

Legislația electorală prevede că un candidat care depășește pragul de 3% din voturi la alegeri poate cere rambursarea sumelor utilizate din finanțare privată în timpul campaniei electorale.

Numele celor care l-au împrumutat pe actualul președinte Nicușor Dan nu sunt vizibile nici în documentele publice ale AEP și nici în declarațiile de avere.

Cereri de rambursare de 12 milioane de euro

Sumele provenite de la bugetul de stat, de tip subvenție, și cheltuielile din perioada de precampanie electorală nu se rambursează de la bugetul de stat. Acestea sunt deja plătite de la buget.

Nicușor Dan a depus cereri de rambursare în 2024 și 2025 pentru 61,5 milioane de lei. Ambele au fost validate de Autoritatea Electorală Permanentă (AEP), după ce a verificat legalitatea cheltuielilor.

Donațiile și împrumuturile, regim diferit în legislația electorală

Un candidat poate colecta bani din donații și împrumuturi. Donațiile pot să fie efectuate și prin intermediul platformelor online, metodă utilizată de Nicușor Dan în ambele campanii.

Împrumuturile se acordă doar printr-un contract, încheiat la notar, iar sumele se restituie după rambursarea primită de candidat de la AEP. Contractul trebuie să prevadă termenul de restituire pentru împrumut.

Donațiile pot rămâne în contul candidatului, după rambursarea de la AEP, nefiind obligat să returneze banii celor care i-au donat. În această situație se află 140.000 de lei primiți de Nicușor Dan de la AEP, după alegerile locale din 2024.

Nicușor Dan a rămas cu 140.000 de lei după alegerile locale. Donațiile nu au fost restituite

Snoop l-a întrebat pe președintele Nicușor Dan, la începutul lunii iunie, ce a făcut cu banii primiți ca rambursare, după alegerile locale, și ce va face cu sumele rambursate, după alegerile prezidențiale din 2025.

Suma obținută din donații anul acesta în timpul campaniei prezidențiale este semnificativ mai mare decât cea de anul trecut: 3,6 milioane de lei (aprox. 712.000 euro) vs 140.000 de lei (28.000 euro). Banii ar putea rămâne în contul președintelui României sau i-ar putea direcționa către un alt proiect.

Pe 8 august 2024, AEP a validat rambursarea aproape integrală a sumei cerute de Nicușor Dan: 659.796 de lei din 660.000 de lei solicitați. După această decizie, banii au fost virați în contul lui Dan, primar general la acea dată.

În răspunsul primit de Snoop pe 4 iulie 2025, în termenul legal, președintele României admite că a încasat banii din donațiile făcute pentru Primăria Capitalei, 140.000 de lei, și i-a păstrat în contul său o perioadă de timp.

„Suma de 140.000 lei a fost utilizată în etapa inițială a precampaniei electorale pentru alegerile prezidențiale din anul 2025, fiind alocată pentru achitarea unui sondaj de opinie precum și pentru acoperirea altor cheltuieli aferente acelei perioade”, este răspunsul oferit de Administrația Prezidențială pentru Snoop.ro.

Ce se întâmplă cu 3,6 milioane de lei după alegerile prezidențiale, l-au întrebat jurnaliștii pe Nicușor Dan. Continuarea pe Snoop.

Pe ce a cheltuit candidatul Dan banii în campania pentru prezidențiale

  • 27,1 milioane de lei (5,4 mil. euro)– producția și difuzarea materialelor de propagandă electorală online
  • 15,9 milioane de lei (3,2 mil. euro) – producția și difuzarea materialelor de propagandă electorală la radio, televiziune, presa scrisă
  • 9,7 milioane de lei (1,9 mil. euro) – închiriere spații, echipamente, transport, cazare, asistență juridică și alte tipuri de consultanță, mandatar financiar
  • 4,2 milioane de lei (840 mii euro) – cercetări sociologice
  • 3,6 milioane de lei (720 mii euro) – tipărituri
  • 165.802 de lei (33 mii euro) – afișe

    Total: 12 milioane euro

Potrivit candidatului, precampania pentru alegerile prezidențiale l-a costat 6 milioane de lei (1,2 milioane de euro). Snoop a arătat cât a costat afișajul outdoor în precampanie , fiind instalate sute de panouri în întreaga țară.

Nicușor Dan a câștigat turul al doilea al alegerilor prezidențiale, organizat pe 18 mai, în fața lui George Simion, candidatul AUR. Actualul președinte nu a candidat la alegerile din noiembrie 2024.


Citește și:

populare
astăzi

1 Mini-autostrada Clujului, pregătită de inaugurare. Imagini de pe șantierul primului drum expres din nord-vestul României

2 BREAKING „De ce să sufere toată România din cauza celor 1.000 de șmecheri?” / Iancu Guda a publicat lista cu cei mai mari 1000 de datornici la stat

3 Surprinzătoarea postare a Ambasadei SUA la București...

4 România, Ciolacu, decembrie / „Goluri temporare de casă consecutive în Trezorerie”

5 VIDEO Priviți, accidentul cu șase mașini de pe Autostrada Soarelui, filmat de camera de la bordul unui vehicul