
Carlos Alcaraz n-a avut milă de Novak Djokovic. O victorie în minimum de seturi îl duce în finala la US Open
Spaniolul Carlos Alcaraz (22 de ani, 2 ATP) și sârbul Novak Djokovic (38 de ani, 7 ATP) s-au întâlnit vineri noapte în semifinalele de la US Open. S-a impus „Carlitos”, scor 6-4, 7-6 (4), 6-2. „Nole” a contat doar în startul setului doi, când a condus cu 3-0 la game-uri, iar în ultimul set a fost chinuit de probleme fizice. Scorul meciurilor directe a devenit 5-4 pentru cel de deține 24 de titluri de Mare Șlem. Dacă învinge la New York, Alcaraz revine pe locul 1 mondial.
CARLOS ALCARAZ - NOVAK DJOKOVIC 6-4, 7-6 (4), 6-2
ȘTIREA INIȚIALĂ
Djokovic conduce cu 5-3 în fața lui Alcaraz la general. Sârbul a câștigat și ultimele două meciuri directe: victoria din sferturile de finală ale Australian Open din acest an și finala Jocurilor Olimpice de la Paris 2024.
„Nole” are o perioadă mai grea: a pierdut trei seturi în trei meciuri diferite. Fostul număr 1, însă, este unul dintre cei doi jucători care au ajuns în semifinalele fiecărui turneu de Grand Slam din acest an.
Alcaraz a mers impecabil în acest US Open: nu a pierdut încă niciun set. Spaniolul nu a mai ajuns niciodată într-o semifinală de Slam cu victorii în doar trei seturi.
În cealaltă semifinală se vor lupta italianul Sinner și canadianul Aliassime, joc programat sâmbătă dimineață, de la ora 2.00.
Meciul de pe stadionul Arthur Ashe este transmis în România de postul Eurosport.
Sursa: adevarul.ro