„Caz de manual al unei abordări civilizate și umane”/Laude pentru România de la un jurnalist The Guardian

„Caz de manual al unei abordări civilizate și umane”/Laude pentru România de la un jurnalist The Guardian

Corespondentul ziarului The Guardian, care în ultimele cinci săptămâni a stat în Ucraina, a trecut în România și a postat pe Twitter impresiile sale care sunt defavorabile când este vorba de părăsirea Ucrainei, dar plăcute când a fost vorba de intrarea în România. Peste două milioane de oameni au părăsit Ucraina, dintre care aproximativ 150.000 au ajuns în România și peste 1,2 milioane în Polonia.

Tren cu refugiati in Gara de NordFoto: Hotnews

Tocmai am părăsit Ucraina, în direcția România. Din cauza controalelor vameșilor ucraineni, cozile sunt uriașe, chiar de peste șase ore. În partea românească am găsit mâncare, băuturi calde, ajutor, autobuze, voluntari și camere în curs de amenajare. Se călătorește gratuit în trenurile românești. Totul a fost ca la carte despre cum să tratezi civilizat și cu umanitate refugiații”, scrie Shaun Walker, pe Twitter.

El a postat și o foaie primită de la CFR Călători unde scrie în engleză și în ucraineană că refugiații pot călători gratuit în trenurile românești (clasa a 2 a), dacă au documente doveditoare.

Mai multe trenuri cu refugiați au intrat în țară în aceste zile, după ce au venit din Moldova și au traversat granița pe la Ungheni. Un tren cu 12 vagoane a ajuns marți seara în Gara de Nord, iar unul cu 10 vagoane, plecat la ora 10.20 din Iași, va ajunge în Gara de Nord după ora 17.00.


populare
astăzi

1 VIDEO Armand Goșu / Cei care au anulat alegerile din România au făcut jocul Rusiei

2 BREAKING Un ofițer a fost reținut pentru tentativă de viol asupra unui elev de la Școala de Poliție din Câmpina

3 Declarațiile lui Putin din ultimele zile provoacă stupoare. Analist: „Moment de nebunie statală completă”

4 Rusia amenință România și o acuză că împinge lumea spre un nou război mondial. „Indivizi cu conexiuni în KGB și GRU au acționat aici”

5 Moment penibil la Kremlin / Propagandistului Soloviov i-au dat lacrimile în fața lui Putin. „Omule, ai fost creat pentru război”