Cererea DNA referitoare la deputatul Sebastian Ghiță, la Parlament; conducerea Camerei stabilește joi calendarul

Cererea DNA referitoare la deputatul Sebastian Ghiță, la Parlament; conducerea Camerei stabilește joi calendarul

Cererea șefului DNA, Laura Codruța Kovesi, pentru încuviințarea reținerii și arestării preventive a deputatului Sebastian Ghiță a ajuns la Camera Deputaților. Potrivit unor surse parlamentare, Biroul permanent al Camerei se va reuni joi, la ora 12,00, pentru a stabili calendarul în cazul acestei noi cereri a DNA.

Procurorul șef al Direcției Naționale Anticorupție, Laura Codruța Kovesi, a cerut miercuri sesizarea Camerei Deputaților pentru încuviințarea reținerii și arestării preventive a lui Sebastian Ghiță, anchetat într-un nou dosar .

Deputatul este acuzat de dare de mită (2 infracțiuni), folosire de informații care nu sunt destinate publicității ori permiterea accesului unor persoane neautorizate la aceste informații (2 infracțiuni), șantaj, cumpărare de influență, și conducerea unui vehicul fără permis de conducere.

AGERPRES


populare
astăzi

1 BREAKING Voi ați citit ce vrea să facă Savonea la Curtea Supremă?

2 VIDEO Fără precedent! / Priviți, la Brașov, două judecătoare au discutat cu protestatarii și le-au împărțit ceai!

3 VIDEO De urmărit acest dialog picant între „Blonda lui Coldea” și Marian Ceaușescu

4 VIDEO Surpriză de proporții / Armata ucraineană anunță că a încercuit trupele ruse din Kupiansk! Zelenski s-a filmat la intrarea în oraș

5 Au fost publicate poze cu Trump înconjurat de femei, dar și prezervative cu chipul său, din controversatul dosar Epstein