CFR Cluj, de neoprit: Victorie uriașă în campionat, iar echipa lui Dan Petrescu are o serie fabuloasă VIDEO

Dacă FCSB se face de râs în Europa sub pretextul că Superliga primează, în schimb, campioana CFR Cluj dovedește că, dacă există o strategie cât de cât sănătoasă la club, plus un antrenor competent, inclusiv o formație românească poate furniza rezultate bune, în două competiții.

Dan Petrescu a reușit să aducă CFR pe linia de plutire. FOTO: Arhiva Adevărul

Luni seară, în partida care a încheiat etapa cu numărul 14, CFR a trecut de Sepsi, echipă aflată pe loc de play-off, la capătul unui meci spectaculos. Iar asta pentru că trupa pregătită de Cristiano Bergodi a avut 1-0, după golul lui Denis Ciobotariu din minutul 27. La pauză a fost însă a fost 1-1, după golul egalizator al lui Yuri (33).

În partea secundă, CFR nu numai că n-a acuzat oboseala acumulată după partidele din Conference League – are prima șansă de calificare în grupa ei, cu două runde înainte de final! – dar chiar a reușit întoarcerea scorului. Muhar a adus victoria ardelenilor, în minutul 84, cu o lovitură de cap, după o centrare superbă reușită de Boateng!

Partida s-a încheiat cu o ratare mare a lui Rondon, fostul atacant al CFR-ului trecând pe lângă egalare, în minutul 90+4! S-a terminat 2-1 pentru CFR Cluj, care are o serie fabuloasă! După eșecul de acasă cu Sivasspor (0-1), în Conference League, meci care aproape că a adus plecarea lui Dan Petrescu, formația din Gruia n-a mai pierdut! De atunci, de pe 15 septembrie, CFR are șase victorii și o remiză în toate competițiile!

16. Mioveni 14 1 4 9 9-22 7

La finalul celor 30 de etape din sezonul regulat, locurile 1-6 vor merge în play-off, iar locurile 7-16 vor juca în play-out.

2 Document secret rusesc obținut de Washington Post

3 Ucraina a încălcat „linia roșie nucleară” a Rusiei? / Culisele unui atac ucrainean asupra unei ținte-cheie din Rusia