China a câştigat medaliile de aur la Campionatele Mondiale de tenis de masă pe echipe

Formaţiile masculine şi feminine ale Chinei au câştigat, luni, la Tokyo, medaliile de aur la Campionatele Mondiale de tenis de masă pe echipe, după ce au dispus în finale de reprezentativele Germaniei, respectiv Japoniei.

China a câştigat medaliile de aur la Campionatele Mondiale de tenis de masă pe echipe (Imagine: Mediafax Foto/AFP)

În proba masculină, chinezii care au şase dintre primii şapte sportivi ai disciplinei în clasamentul mondial au dispus de Germania cu scorul de 3-1.

Echipa Chinei a câştigat ultimele şase medalii de aur în această competiţiei, ultima înfrângere având loc în anul 2000 contra Suediei.

În proba feminină, China a învins ţara gazdă Japonia cu 3-0. China a câştigat 17 dintre ultimele 19 ediţii ale Campionatelor Mondiale, singurele eşecuri survenind în 2010 în faţa sportivelor din Singapore şi în 1991, când o echipă comună a Coreei de Sud şi Coreei de Nord au oprit hegemonia chinezoaicelor.

Echipa feminină a României, eliminată în sferturile de finală ale competiţiei, a terminat pe locul 5, în timp ce la masculin, sportivii tricolori s-au clasat pe locul 21.

Sursa: mediafax.ro


populare
astăzi

1 Citiți cu atenție ce spune omul ăsta despre actuala situație din România!

2 Imaginea zilei în România...

3 N-a avut gusturi rele Bill Gates...

4 Râcă între „suveraniști” / „Eu vă zic marș” / „Doamna Anca e suveranistă până la PSD”

5 Foarte interesante amănunte...