Ciclism - Turul Franţei: Matej Mohoric a câştigat etapa a 19-a, Tadej Pogacar rămâne lider la general

Ciclistul sloven Matej Mohoric (Bahrain) a câştigat en solitaire etapa a 19-a a Turului Franţei, desfăşurată pe distanţa de 2017 km între Mourenx şi Libourne, în timp ce compatriotul său Tadej Pogacar (UAE Team Emirates) rămâne pe primul loc în clasamentul general, cu două zile înainte de sosirea la Paris, transmite AFP.

Matej Mohoric a fost cronometrat în această etapă în 4 h 19 min 17 sec, fiind urmat la 58 de secunde, de francezul Christophe Laporte (Cofidis) şi danezul Casper Pedersen (DSM).

Matej Pogacar s-a apropiat de victoria finală în Marea Buclă, competiţie pe care a câştigat-o anul trecut la prima sa participare. Pogacar a sosit vineri la mai mult de 20 de minute de învingătorul etapei.

La general, Pogacar, cu timpul de 79 h 40:09, este urmat de danezul Jonas Vingegaard (Jumbo-Visma), la 5:45, şi ecuadorianul Richard Carapaz (Ineos), la 5:51.

Sâmbătă va avea loc etapa 20-a, penultima, între Libourne şi Saint-Emilion, un contratimp individual (30,8 km).
AGERPRES (AS/editor: Mircea Lazaroniu, editor online: Simona Aruştei)