Ciclism: Olandezul Mathieu van der Poel, învingător în etapa a 2-a a Turului Franţei şi noul tricou galben

Ciclism: Olandezul Mathieu van der Poel, învingător în etapa a 2-a a Turului Franţei şi noul tricou galben

Ciclistul olandez Mathieu van der Poel (Alpecin) a câştigat duminică cea de-a doua etapă a Turului ciclist al Franţei, devenind noul purtător al tricoului galben de lider în locul francezului Julian Alaphilippe, învingătorul etapei de debut, informează AFP.

Van der Poel a fost cronometrat pe distanţa de 183 km, între Perros-Guirec şi Mur-de-Bretagne Guerledan, cu timpul de 4h 18 min. 30 sec. (medie orară:42,7 km), fiind urmat la 06 sec. de slovenii Tadej Pogacar (UAE) şi Prioz Roglic (Jumbo), în timp ce Alaphilippe a terminat pe cinci,la 08 sec. de învingător.

În clasamentul general provizoriu, lider este van der Poel, urmat la 08 sec. de Alaphilippe, la 13 sec. de Tadej Pogacar etc.

Luni are loc etapa a 3-a, Lorient - Pontivy (183 km).
AGERPRES (AS/editor: Vlad Constantinescu, editor online: Andreea Preda)


populare
astăzi

1 Adevărații șefi ai României, la ei e cheia...

2 O informație care dă de gândit...

3 VIDEO „Taci dracu' din gură, ești altă generație, nu vă suport” / Claudiu Bleonț și-a umilit fetița pe scenă

4 VIDEO Nicușor Dan a luat-o razna? Serie de gafe la dezbaterea de la TVR

5 Aceste lucruri se petrec în „curata” Germanie... La Amsterdam, unde abia poți respira pe anumite străzi din cauza „ierbii”, cum o fi?