Ciclism: Turul Italiei - Australianul Rohan Dennis a câştigat etapa a 16-a, britanicul Yates rămâne în roz

Australianul Rohan Dennis (BMC) a câştigat miercuri, la Rovereto, etapa a 16-a a Turului ciclist al Italiei, un contratimp individual de 34,2 km, în timp ce britanicul Simon Yates (Mitchelton) a păstrat tricoul roz de lider în clasamentul general, având un avans de peste un minut în faţa olandezului Tom Dumoulin (Sunweb), cu cinci zile înainte se finalul acestei ediţii.

Rohan Dennis a fost înregistrat pe distanţa de 34,2 km în 40 de minute. Al doilea s-a clasat germanul Tony Martin (Katiuşa), la 14 secunde, iar al treilea, la 22 de secunde, olandezul Tom Dumoulin (Sunweb).

Britanicul Chris Froome (Sky) a terminat contratimpul pe locul 5, la 35 de secunde de câştigător.

În clasamentul general, Simon Yates păstrează tricoul roz de lider şi este urmat de Tom Dumoulin, la 56 de secunde, şi de italianul Domenico Pozzovivo (Bahrain Merida), la 3min11secunde.

Chris Froome a urcat pe locul 4, aflându-se acum la 3min50sec de Yates, în timp ce francezul Thibaut Pinot (Groupama-FDJ), a coborât pe locul 5, la 4min19sec.

Joi este programată etapa a 17-a, Riva del Garda - Iseo (155 km).

AGERPRES (autor: Teodora Oprea, editor: Adrian Drăguţ, editor online: Simona Aruştei)

5 Eduard Hellvig, atac dur la medicul Cîrstoiu: „Când spectacolul începe să fie fluierat, își iau trusa de machiaj și își văd de drum”