Cioloș, despre eliminarea taxei radio-tv: În momentul de față suntem în afara legii

Premierul Dacian Cioloș a comentat, marți, decizia Parlamentului de a elimina taxa radio-tv, afirmând că independența televiziunii și a radioului public țin și de sursa de finanțare și, ca urmare, această hotărâre plasează situația financiară a celor două societăți în afara legii.

 "În momentul de față, practic, suntem în afara legii pentru că, din câte m-au informat colaboratorii, legea spune că statul nu poate să finanțeze o televiziune publică 100% din bugetul de stat din diferite motive. Unul din elementele de independență a televiziunii publice e legat și de sursa de finanțare. Deci trebuie să ne gândim la ce vrem în loc și chiar m-aș bucura ca cei care au decis aceste lucruri să vină să ne spună la ce se gândesc pentru viitor", a declarat Cioloș, aflat în vizită de lucru la Centrul Tehnic Titu al Grupului Renault.

AGERPRES


populare
astăzi

1 Hopa, ce avem noi aici?

2 BREAKING Guvernul Veștea, girat de președintele Nicușor Dan, a picat în Parlament

3 O informație interesantă

4 Ucraina îl umilește din nou pe Putin. Inovațiile ucrainenilor erodează avantajul numeric al Rusiei

5 SURSE AUR cere funcția de președinte al Senatului pentru Peiu, cu scopul de a prelua prerogativele lui Nicușor Dan