Ciprian Mega, somat oficial să predea cheile, sigiliul și documentele Parohiei Sfântul Spiridon din Oradea

Ciprian Mega, somat oficial să predea cheile, sigiliul și documentele Parohiei Sfântul Spiridon din Oradea

Episcopia Oradiei l-a somat pe fostul preot Ciprian Mega să predea cheile și toate documentele parohiei până la data de 9 mai. Un alt preot, care a rămas să oficieze slujbe religioase alături de acesta, a fost suspendat de la slujire.

Ciprian Mega (mijloc), în timpul slujbei de Înviere Foto: Facebook

Ciprian Mega (mijloc), în timpul slujbei de Înviere Foto: Facebook

Episcopul Sofronie al Oradiei a făcut primul pas pentru a prelua Biserica Sfântul Spiridon din Oradea, după ce Ciprian Mega a fost caterisit la sfârșitul lunii aprilie.

În contextul ocupării nelegitime și abuzive a unor imobile aflate în administrarea Bisericii Ortodoxe Române - respectiv lăcașul de cult al Parohiei Ortodoxe Române Sfântul Spiridon al Trimitundei Oradea, dependințele aferente și locuința parohială -, Episcopia Ortodoxă Română a Oradiei a emis, la data de 6 mai 2025, o somație oficială adresată fostului preot Ciprian-Romeo Mega, prin care i se solicită eliberarea completă a imobilelor menționate până cel târziu vineri, 9 mai 2025, ora 14.00”, a transmis, miercuri, conducerea Episcopiei Ortodoxe a Oradiei, într-un comunicat de presă.

Recent, Eparhia îl acuza pe Ciprian Mega că ocupă ilegal biserica parohială Sfântul Spiridon și o subordonează unei biserici „sprijinite direct de Federația Rusă”.

Preotul Cristian Hulber a fost retras temporar de la slujire

De asemenea, preotul Cristian Hulber, singurul care a rămas să oficieze slujbe religioase alături de Ciprian Mega în Biserica Sfântul Spiridon, a fost retras temporar de la slujire, printr-o decizie luată tot în data de 6 mai de către Permanența Consiliului Eparhial, realatează Bihoreanul .

Prin Decizia chiriarhală cu numărul 964, s-a hotărât că preotul misionar Cristian Hulber este oprit total de la săvârșirea celor sfinte pentru o perioadă de 30 de zile începând cu data de 7 mai 2025”, a transmis conducerea Episcopiei. De asemenea, s-a transmis preoților bihoreni ca acesta „să nu fie primit, sub nicio formă la slujire și nici să se slujească cu el, în nicio unitate bisericească din cuprinsul Eparhiei Oradiei”.

Documentul a fost făcut public chiar de către preotul Cristian Hulber care l-a postat pe propria pagină de Facebook.

După doi ani în care am slujit ca și preot misionar (fără salarizare) am primit și aceasta! Bineînțeles că nu voi face greșeala pe care a făcut-o părintele Ciprian Mega!”, a scris acesta.

Potrivit Deciziei Chiriarhale, preotul misionar a fost sancționat, ca urmare „a încălcărilor grave, în formă repetată, a normativelor Sfintelor Canoane, precum și a dispozițiilor statutare și regulamentelor bisericești”.

Preotul este acuzat că a slujit fără binecuvântarea episcopului Sofronie Drincec în cadrul Bisericii Sfântul Spiridon și că a oficiat slujbe alături de preotul Ciprian Mega, care a fost caterisit.

Sursa: adevarul.ro


Citește și:

populare
astăzi

1 BREAKING General american / „Forțele NATO ar putea captura regiunea puternic fortificată Kaliningrad a Rusiei într-un interval de timp de care nu s-a m…

2 Cine e Mihaela Rădulescu? / Speculațiile presei din Italia

3 VIDEO Schemă mai tâmpă de furt nu există / Cele 30 de mașini de la cancelaria premierului au avut consum mediu de 20 litri / 100 km

4 BREAKING Președintele României, declarații dure despre serviciile secrete într-o publicație germană

5 Uite un articol care chiar merită citit despre „Baronii Hranei”