Consulul României la Bălți, rănit după ce a fost lovit pe trecerea de pietoni de un polițist

Consulul general al României la Bălți, Republica Moldova, a fost rănit miercuri seara după ce a fost lovit de o mașină în timp ce traversa strada regulamentar, pe trecerea de pietoni, informează jurnal.md.

Inițial, șoferul mașinii care l-a accidentat, un polițist din localitatea Fălești, a fugit de la locul accidentului, însă a fost reținut.

Accidentul a avut loc în seara zilei de 2 noiembrie, pe strada Ștefan cel Mare din municipiul Bălți, când polițistul, care se deplasa cu viteza excesivă la volanul unui Volkswagen Pasat, a lovit frontal un pieton care traversa pe zebra. Victima s-a dovedit a fi consulul României la Bălți, care, în urma impactului violent, a fost transportat cu traumatisme grave la Spitalul Clinic municipal din oraș. În prezent, starea victimei este gravă, dar stabila.

După accident, polițistul a părăsit locul faptei, fără a încerca să ajute victima. Mai mult, autorul și-a convins un amic să-și asume răspunderea pentru acest accident.

Polițistul a fost reținut preventiv pentru 72 de ore. Potrivit unui comunicat, procurorii vor înainta judecătorului de instrucție o cerere pentru arestarea sa pentru 30 de zile.

AGERPRES


populare
astăzi

1 Hopa! / Oamenii de afaceri acuzați de dare de mită în dosarul lui Ciprian Ciucu...

2 „Singura în stare a explica ce n-am înțeles de la început” / CTP, „ipoteză care arată a conspiraționism” despre Nicușor Dan

3 Așa o fi?

4 Moscova, sub asaltul dronelor ucrainene. Revoltă populară și reacția propagandei Kremlinului

5 VIDEO Zilele dronelor ucrainene la Moscova / Zeci de Liutîi sau FP-1, trimise pentru a treia oară asupra capitalei Rusiei. „OZN-ul” de la rafinăria din …