Coronavirus: SUA şi Mexic preconizează să-şi închidă frontiera comună pentru deplasările neesenţiale

SUA şi Mexicul preconizează să-şi închidă frontiera comună pentru călătoriile neesenţiale, în încercarea de a frâna propagarea noului coronavirus, a anunţat joi seara Departamentul de Stat american, informează vineri AFP.

Măsuri similare ar urma să intre în vigoare sâmbătă la frontiera de nord a SUA, cu Canada.

Secretarul de stat american Mike Pompeo şi ministrul de externe mexican Marcelo Ebrard au discutat asupra unui "plan de limitare a călătoriilor neesenţiale pe la frontiera noastră comună, ca răspuns la pandemia COVID-19", a declarat purtătoarea de cuvânt a Departamentului de Stat american, Morgan Ortagus.

Miniştrii de externe ai celor două ţări "au vorbit despre importanţa creării unei strategii nord-americane uniforme pentru a reduce riscurile în materie de sănătate publică pentru comunităţile noastre şi a răspunde împreună într-un mod mai eficient la provocările crescânde", a adăugat ea.

Într-un tweet , Pompeo a anunţat că a conlucrat cu omologul său mexican "asupra limitării călătoriilor", pentru ai proteja pe concetăţenii celor două ţări de COVID-19. AGERPRES


populare
astăzi

1 Primul general român care spune pe bune ce se întâmplă

2 Țara în care am ajuns să trăim...

3 SURSE S-a aflat formula viitorului Executiv. Cum ar putea arăta Guvernul condus de Eugen Tomac

4 Amănunte care dau fiori despre explozia dronei din Portul Constanța...

5 „Valorile” României au lovit din nou...