Coronavirus: Ungaria va trimite României 1.000 de cutii de favipiravir

Coronavirus: Ungaria va trimite României 1.000 de cutii de favipiravir

Guvernul ungar va trimite României la începutul săptămânii viitoare 1.000 de cutii de favipiravir, medicament antiviral folosit la tratarea COVID-19, pentru a ajuta ţara vecină în efortul împotriva pandemiei, a anunţat vineri ministrul de externe ungar Peter Szijjarto, relatează agenţia MTI.

''Al patrulea val al pandemiei este, fără îndoială, aici. Cei care nu s-au vaccinat vor da uşor de necaz, la fel cum s-a întâmplat peste tot în lume'', a menţionat Szijjarto pe Facebook, avertizând că ''ţările cu rate reduse de vaccinare se confruntă cu probleme mai serioase''.

În România ''totul se întâmplă acum deodată'', a continuat ministrul ungar, făcând referire la incendiul recent de la spitalul din Constanţa.

Szijjarto a mai transmis că Ungaria încearcă să-şi ajute vecinii şi are contacte periodice cu vicepremierul român Kelemen Hunor. Vor continua consultările cu privire la ajutoare ulterioare, a mai menţionat el.

''Ca prim pas, vom trimite 1.000 de cutii de favipiravir la începutul săptămânii viitoare. Acest medicament poate ajuta la prevenirea sau tratarea simptomelor serioase'', a precizat Szijjarto, adăugând că eforturile eficiente de combatere a pandemiei în ţările vecine sunt de asemenea în beneficiul Ungariei. AGERPRES


populare
astăzi

1 Adevărații șefi ai României, la ei e cheia...

2 VIDEO „Taci dracu' din gură, ești altă generație, nu vă suport” / Claudiu Bleonț și-a umilit fetița pe scenă

3 O informație care dă de gândit...

4 VIDEO Nicușor Dan a luat-o razna? Serie de gafe la dezbaterea de la TVR

5 Aceste lucruri se petrec în „curata” Germanie... La Amsterdam, unde abia poți respira pe anumite străzi din cauza „ierbii”, cum o fi?