Coronavirus/GCS: Scenariu verde în toată ţara; cea mai mare incidenţă, în Alba şi Prahova

Capitala şi toate judeţele rămân în scenariul verde din punct de vedere al infectărilor cu SARS-CoV-2, cea mai mare incidenţă la mia de locuitori fiind în Alba - 0,27 şi Prahova - 0,28, în scădere faţă de ziua precedentă, informează, marţi, Grupul de Comunicare Strategică.

În Bucureşti continuă scăderea ratei de infectare, cu o incidenţă de 0,18 cazuri la mia de locuitori, faţă de 0,19 în ziua anterioară.

Cea mai mică rată de incidenţă din ţară este în judeţul Gorj, respectiv 0,03 cazuri la mia de locuitori.

Conform GCS, cele mai multe cazuri s-au înregistrat în Capitală - 23 de cazuri, Prahova - 13 cazuri, Botoşani şi Bihor - câte 12 cazuri şi Argeş - 11 cazuri.

În şase judeţe nu a fost raportat niciun caz nou de infectare, respectiv Buzău, Călăraşi, Gorj, Mehedinţi şi Tulcea.


În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 202 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS-CoV-2. AGERPRES


populare
astăzi

1 BREAKING Guvernul Veștea, girat de președintele Nicușor Dan, a picat în Parlament

2 Hopa, ce avem noi aici?

3 O informație interesantă

4 Ucraina îl umilește din nou pe Putin. Inovațiile ucrainenilor erodează avantajul numeric al Rusiei

5 Așa arată un maimuțoi al păpușarilor...