CSM: Cinci judecătoare cer convocarea unei ședințe privind încetarea detașării unor magistrați în Consiliu

CSM: Cinci judecătoare cer convocarea unei ședințe privind încetarea detașării unor magistrați în Consiliu

Cinci judecătoare cer Consiliului Superior al Magistraturii convocarea unei ședințe pentru a discuta cu privire la încetarea detașării în CSM a unui număr de 27 de judecători și procurori.

Purtătorul de cuvânt al CSM, Ștefan Lucaciuc, a declarat, marți, pentru AGERPRES, că la sediul instituției a fost înregistrată o solicitare semnată de judecătoarele Simona Marcu, Lia Savonea, Nicoleta Țînț, Gabriela Baltag și Evelina Oprina, în care acestea cer încetarea detașării mai multor persoane în CSM, fiind vorba despre 15 judecători și 12 procurori.

Motivul solicitării este acela că persoanele în cauză ar fi depășit durata maximă prevăzută de lege pentru detașare, respectiv șase ani, a explicat Ștefan Lucaciuc.

Potrivit acestuia, încă nu a fost stabilită o dată la care va fi convocată ședința în care se va dezbate solicitarea.

AGERPRES


populare
astăzi

1 Adevărații șefi ai României, la ei e cheia...

2 O informație care dă de gândit...

3 VIDEO „Taci dracu' din gură, ești altă generație, nu vă suport” / Claudiu Bleonț și-a umilit fetița pe scenă

4 VIDEO Nicușor Dan a luat-o razna? Serie de gafe la dezbaterea de la TVR

5 Aceste lucruri se petrec în „curata” Germanie... La Amsterdam, unde abia poți respira pe anumite străzi din cauza „ierbii”, cum o fi?