Cutremur cu magnitudinea 3 în judeţul Buzău

Cutremur cu magnitudinea 3 în judeţul Buzău

Risc Seismic

Un cutremur slab, cu magnitudinea 3, s-a produs marţi, la ora locală 03:47, în zona seismică Vrancea, judeţul Buzău, potrivit informaţiilor publicate de Institutul Naţional de Cercetare - Dezvoltare pentru Fizica Pământului (INCDFP).

Seismul a avut loc la o adâncime de 110 kilometri (km) în apropierea următoarelor oraşe: 72 km nord-est de Ploieşti, 74 km est de Braşov, 116 km vest de Brăila, 118 km vest de Galaţi, 122 km nord de Bucureşti, 123 km sud de Bacău, 149 km nord-est de Piteşti, 187 km nord de Ruse, 188 km est de Sibiu, 203 km sud-vest de Iaşi.

În luna octombrie, în România au avut loc 22 de cutremure, cu magnitudini cuprinse între 2 şi 3,6.

Cel mai important seism din acest an s-a produs pe data de data de 26 mai şi a avut o magnitudine de 4,7 grade. Cutremurul a fost resimţit şi la Bucureşti. AGERPRES

Risc Seismic


populare
astăzi

1 Adevărații șefi ai României, la ei e cheia...

2 O informație care dă de gândit...

3 VIDEO „Taci dracu' din gură, ești altă generație, nu vă suport” / Claudiu Bleonț și-a umilit fetița pe scenă

4 VIDEO Nicușor Dan a luat-o razna? Serie de gafe la dezbaterea de la TVR

5 Aceste lucruri se petrec în „curata” Germanie... La Amsterdam, unde abia poți respira pe anumite străzi din cauza „ierbii”, cum o fi?